Az egyház is küzd a válság ellen

Bölcskei Gusztáv hangsúlyozta: nekik is választ kell adniuk arra a válságra, amelytől az egész ország és egész Európa szenved.

BL
2012. 05. 24. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A püspök kiemelte, hogy egész Európa – hol erősebben, hol gyengébben – „válságtudatban szenved”, s ez az egyházra is hatással van. A válságra válaszul a református egyház több kezdeményezést tett, például saját költségvetésének megváltoztatásával Mentőöv programot indított a bajba jutott lakáshiteleseknek, a Kárpát-medencei Szeretethíd program keretében pedig eddig több mint tízezer önkéntessel végeztek közhasznú munkálatokat, amelyekben közéleti személyiségek, valamint előzetes letartóztatásban lévők is részt vettek.

A zsinat lelkészi elnöke megemlítette, hogy az elvándorlás világszinten tömeges méretűvé vált, tavaly 40 ezer magyar vállalt munkát Németországban. Ez utóbbi tény felveti az ottani lelkipásztori munka lehetőségét és szükségességét – jegyezte meg. Szólt arról is: az önkormányzati közoktatási intézmények egyházaknak való tömeges átadása az általános bizonytalanságból fakad, mert még mindig nem tisztázódott, hogy ezek miként működnek a jövőben. Kiemelte: nem kívánnak belemenni semmiféle ígérgetős versenybe, csak ott vesznek át iskolát, ahol megvannak a feltételei.

Bölcskei Gusztáv kitért arra a készülő kormányrendeletre, amely a megyei önkormányzatoktól az állam által átvett intézményekről szól majd, és a tervek szerint lehetővé teszi, hogy minél nagyobb számban tudják átvenni ezeket a megyei intézményeket az egyházak. Elmondta, a történelmi egyházak közös levélben fordultak Balog Zoltán emberierőforrás-miniszterhez, kezdeményezve hogy folytatódjon párbeszéd ennek módjáról, illetve azokról az elképzelésekről, amelyek terén a kormányzat és az egyház együtt tud működni.

A zsinat lelkészi elnöke közölte: a 2013 szeptemberével bevezetendő hit- és erkölcstan-oktatásáról nemrég indultak meg a tárgyalások az oktatási államtitkársággal, de itt is sok a bizonytalanság. Példaként hozta fel erre, hogy nem lehet tudni, meghatároznak-e majd minimális létszámhatárt a hittancsoportokra. Annak a reményének adott hangot, hogy „a konstruktív együttmunkálkodás ezekben a konkrét ügyekben is formát ölt”.

Bölcskei Gusztáv felhívta a figyelmet arra: júniusig minden olyan pályázatot kiírnak, amely a 2014-ig tartó európai uniós ciklusra vonatkozik, ezért az egyház által is érintett területeken „összehangolt munkára és gondolkodásra” van szükség. Megjegyezte: egyelőre nincs szerződés az állam és az egyház között a 2012-es költségvetésben megállapított összegekről a hittanoktatás, a közgyűjtemények és a kistelepülések lelkipásztorainak fizetéskiegészítése terén.

A püspök elmondta, a zsinat a tényfeltáró történészbizottságának jelentésével is foglalkozik majd. Emlékeztetett arra, hogy a parlament vitát folytatott a pártállami időszak történészi feltárásával kapcsolatban, és „ugyanarra a döntésre jutott, mint az egyház: ezt a kérdést nem lehet úgy tárgyalni, hogy egyes történeteket kiemelnek belőle, hanem nagyon alapos kutatómunkát kell végezni”.

A közelgő pünkösd ünnepével kapcsolatban Bölcskei Gusztáv úgy fogalmazott: Isten ekkor azt üzeni népének, hogy „hátszelet biztosít, amely segíteni, megmozdítani, előrevinni akar, amely segít bennünket abban, hogy a tespedésből, tétovaságból ki tudjunk szabadulni”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.