Zöld-Nagy Viktória, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) helyettes államtitkára a rendezvényen megjelent jegyzők, önkormányzati szakemberek és képviselők előtt arról beszélt, hogy a megyei kormányhivatalok alá tartozó járások az államigazgatás legkisebb egységei lesznek. Ezek kialakításával pedig azt a célt tűzték ki, hogy a közigazgatáson belül szervezetileg is elválasszák egymástól az államigazgatási és önkormányzati feladatok ellátását.
Több olyan feladat is van, amely önkormányzati és államigazgatási jogkört is érint, ezek egy része az előbbi, tehát jegyzői hatáskörben marad. Példaként említette a helyi adóigazgatással kapcsolatos feladatokat, a hagyatéki, birtokvédelmi eljárásokat vagy az anyakönyvi ügyintézést.
Elmondta, egy speciális tárgykörben osztott lesz a feladatok rendszere: a szociális igazgatásban azok az ellátási típusok, amelyek alanyi jogon járnak, a járási hivatalokhoz kerülnek, a többi – mérlegelést is lehetővé tevő – hatáskör pedig az önkormányzatnál marad.
A helyettes államtitkár közlése szerint a járásokhoz kerülnek a gyámhatósági, a gyámhivatali és a gyermekvédelmi, illetve az okmányokkal, az állami nyilvántartásokkal, adatbázisokkal kapcsolatosak feladatok, ez utóbbiaknál a jegyzőknek garantálják majd a hozzáférést a szükséges adatokhoz.
A rendezvényen megjelent jegyzők körében meglepetést keltett, hogy a parlagfűvel kapcsolatos feladatok is a jegyzők hatáskörében maradnak.
Zöld-Nagy Viktória elmondta, a korábbi elképzelésekkel szemben nem kerülnek állami tulajdonba a járási hivataloknak helyet adó önkormányzati ingatlanok, ehelyett a településeknek ingyenes használati jogot kell biztosítaniuk „az átkerülő feladatokkal arányosan”. Hozzátette: van lehetőség arra is, hogy az önkormányzatok állami tulajdonba adják az érintett ingatlanokat.
Tállai András, a Belügyminisztérium (BM) önkormányzati államtitkára előadásában a járási rendszer kialakítását önkormányzati szempontból értékelte. Elmondta, hogy miként eddig, a jövőben is lesz minden településnek önkormányzata, polgármestere és képviselő-testülete, de az állami és önkormányzati feladatokat újraszabályozzák, így például az óvodák az önkormányzatoknál maradnak, míg az iskolák – a pedagógusokkal együtt – az államhoz kerülnek.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.