Libatömés, tolltépés – Elnapolták a Négy Mancs perét + Videó

Októberre napolta a Fővárosi Törvényszék azt a csütörtökön kezdődött polgári pert, melyet a Hungerit baromfi-feldolgozó cég indított a Négy Mancs Alapítvány ellen.

WA
2012. 05. 24. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hungerit Zrt. keresete szerint a bécsi székhelyű civil szervezet azzal, hogy a libatömés, a tolltépés kapcsán nyolc éve folyamatosan az állatvédelmi szabályok megsértésével, állatkínzással hozza összefüggésbe nagy nyilvánosság előtt a céget, bojkottot hirdetett ellene, és ezt mind a mai napig folytatja, óriási veszteségeket okozott a felperesnek a nyugat-európai piacokon. A kereset jogcíme jelenleg jó hírnév megsértése, és a mindösszesen száz forintos követelés mellett közérdekű bírság kiszabását kérik a bíróságtól.

A törvényszék a csütörtöki, első tárgyaláson jelezte, hogy már két ízben a kereset pontosítására hívta fel a felperes Hungerit Baromfifeldolgozó és Élelmiszeripari Zártkörűen Működő Rt.-t, ugyanis nem találta elég konkrétnak, határozottnak a kérelmüket. Ezzel kapcsolatban a bíróság figyelmeztette a felperest a jóhiszemű pervitel követelményére, mely szerint a felperes kötelessége az általa kifogásolt jogsértések bizonyítékait a perben előtárni, továbbá bemutatni és bizonyítani az elszenvedett kárt. A bíróság szerint komolytalan, hogy miközben a kereset a céget ért összességében milliárdos károkról tesz említést, a kérelemben csupán százforintos követelés szerepel.

Marad a feketelista

A bíróság megalapozatlannak ítélte és elutasította azt az ideiglenes intézkedés iránti kérelmet, melyet a felperes az alperes Négy Mancs – Alapítvány az Állatvédelemért elnevezésű szervezet, annak osztrák testvérszervezete, illetve a vezetőjük részéről közvetlenül fenyegető károkozás elhárítása érdekében nyújtott be. A kérelem arra irányult, hogy a bíróság az eljárás jogerős befejezéséig ideiglenes intézkedéssel tiltsa el az alperest a jogsértő tevékenységtől, a jó hírnév sértésétől, így többek között a felperesnek az állatvédelmi szempontból kifogásolható cégek feketelistáján való szerepeltetésétől.


Állatkínzás vagy sem?

A Hungerit képviselője a tárgyaláson kifejtette: valótlanok a Négy Mancs állatkínzásra vonatkozó állításai a libatöméssel, illetve az élő állaton elvégzett tolltépéssel kapcsolatban.

A Négy Mancs képviselője ugyanakkor azzal érvelt, hogy az állatkínzást a nemzetközi egyezmények és a magyar törvények is tiltják, ám a felperes cég még az engedélyezett technológiát sem tartotta be. Továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy a libamáj a keresetben foglaltakkal ellentétben sem a korábbiakban, sem most nem jogilag védett hungarikum.

Nem csak a magyar gazdákat járatják le

A kereset azon állításával kapcsolatban, hogy az állatvédők a magyar gazdák elleni lejárató kampányt folytattak, az alperesi oldal szerint figyelemre méltó az a tény is, hogy a Hungerit tulajdonosai közül egyedül a vezérigazgatóhoz köthető családi cég magyar, a többi tulajdonos cég, illetve magánszemély német. A kifogásolt feketelistán pedig nem csupán magyar, de tucatnyi francia, osztrák, német vállalat is szerepelt.

A Négy Mancs ügyvédje megjegyezte azt is, hogy a kereset nem kellően konkrét: hol kacsáról, hol libáról, hol tömésről, hol tépésről szól, így nem is lehet ellene érdemi védekezést kifejteni. A Fővárosi Törvényszék a Hungerit kontra Négy Mancs polgári pert októberre napolta el, várhatóan akkor folytatódik a bizonyítás.

A Hungerit jogi képviselői a tárgyalást követően újságírók előtt arról beszéltek, egy ilyen bonyolult perben előbb azt célszerű bizonyítani, hogy jogsértés történt, és ha ez sikeres, akkor következhet a jogsértéssel okozott károk összegszerűségének kimunkálása és perbeli bizonyítása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.