Mint azt megírtuk, tizenegy Borsod megyei alapszervezetének feloszlatásáról döntött a Jobbik országos elnöksége, öt másik alapszervezet működését pedig felfüggesztette az ellenzéki párt annak érdekében, hogy a párt Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezetén belüli viszálykodás végére pontot tegyen.
A Jobbik tisztújító kongresszusát egyébként május 19-én tartják, az eseményen egyben módosítják a párt alapszabályának pénzügyi részleteit is.
A Jobbik országos elnöksége és frakciója még április 25-én döntött úgy, hogy kizárja a képviselőcsoportból Endrésik Zsoltot, később pedig a párt etikai bizottsága a Jobbikból is kizárta a politikust. Az akkori indoklás szerint a Jobbik számára egyértelművé vált, hogy Endrésik Zsolt országgyűlési képviselő, valamint Kisgergely András és Nagyházi Zoltán önkormányzati képviselők „önös politikai érdekeik alapján, valótlan információkkal a párt megosztására törekedtek, melyhez segítségül hívták az áruló, esküszegő Pősze Lajost – volt jobbikos, jelenleg független országgyűlési képviselőt – és a balliberális Hvg.hu hírportált is”.
Az ügy előzménye, hogy Endrésik Zsolt, a párt borsodi elnöke és a párt teljes megyei elnöksége április közepén lemondott. A Hvg.hu akkor azt írta, hogy információik szerint az Endrésik Zsolt vezette testület „így akarja a pártvezetés (elsősorban Vona Gábor elnök és Szabó Gábor pártigazgató) tudomására hozni, hogy elegük van a párt alelnökéből, Szegedi Csanádból”. A cikk szerint ugyanis Szegedi Csanád helyi szervezetek alapításával próbál őt támogató küldötteket nyerni a megyei tisztújítás előtt.
Endrésik Zsolt április 26-án azt mondta, hogy a Jobbiknak tett esküje szerint az elnökség kétharmados döntése esetén vissza fogja adni a mandátumát, de úgy fogalmazott: akkor azt gondolta, hogy „harcostársakkal van körbevéve, de változtak az idők, és lehet, hogy nem én váltam alkalmatlanná képviselőnek, hanem az elnökség vált alkalmatlanná arra, hogy elnökségként működjön”. A volt jobbikos képviselő kedden az MTI-nek megerősítette: az esküjével ellentétben nem mond le a mandátumáról, mert az elnökség döntését nem ismeri el, és a munkáját folytatja független képviselőként.