Kriesch Attila, az Európai Fogyasztói Központ igazgatója kedden Kaposváron sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a cél az, hogy a fogyasztók határon átnyúló vásárlásokba vetett bizalma növekedjen, de fontos az is, hogy tudják, panasz esetén van kihez fordulni.
Tavaly az előző évinél 46 százalékkal több, összesen 341 új, határon átnyúló egyedi fogyasztói panasz érkezett az EFK-hoz magyar fogyasztóktól uniós vállalkozásokkal szemben, illetve uniós fogyasztóktól magyar vállalkozásokkal szemben – mondta az igazgató.
Emlékeztetett arra, hogy az uniós belső határok megszűnésének és az utazási korlátozások eltörlésének köszönhetően a személyek és áruk szabad mozgásának elve alapján a magyar fogyasztók is szabadon utazhatnak és vásárolhatnak az Európai Unión belül, ám előfordulhat, hogy a külföldi vállalkozás olyan terméket értékesít, illetve olyan szolgáltatást nyújt, amely nem felel meg a számára. Az EFK ilyen esetben tud segítséget nyújtani a fogyasztónak azzal, hogy közvetít, egyeztet, megoldást keres a panasz orvoslására.
Kriesch Attila szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy a fogyasztók panasz esetén szembesülnek azzal a nehézséggel, hogy adott esetben nyelvtudás és jogi ismeretek hiányában nem tudják hogyan, milyen módon tudják rendezni az egyedi, magánjogi szerződésből eredő felmerült jogvitáját a más uniós tagállamban, illetve Izlandon vagy Norvégiában letelepedett vállalkozással.
Az EFK éppen ezekben az esetekben tud segíteni azzal, hogy az Európai Fogyasztói Központok Hálózatán keresztül – közvetítő szerepet vállalva – kísérletet tesz a panasz békés rendezésére, elkerülve ily módon egy hosszas bírósági pereskedést, magyarázta a szervezet igazgatója. Hozzátette: a közbenjárásuknak köszönhetően tavaly tízmillió forintot kaptak vissza magyar és más uniós országok panaszosai.
Mint arról beszámolt, a leggyakoribb panaszok az internetes vásárlással, illetve szolgáltatással – fizetések, játékok, árverések –, a légi közlekedéssel, üdüléssel, utazási szerződéssel, lakás- és autóbérléssel, vállalkozási szerződéssel kapcsolatosak. Kriesch Attila elmondta, ha a vállalkozás az EFK és a nemzetközi hálózat közreműködése ellenére sem rendezi a fogyasztó panaszát, illetve a fogyasztó továbbra sem elégedett a panasz rendezésének módjával és a külföldi vállalkozás által megtett intézkedésekkel, akkor a fogyasztót felvilágosítják az egyéb lehetőségekről, például a békéltető testületi eljárásról, és kérése esetén továbbítják panaszát az ügyben illetékes testülethez.
Az Európai Fogyasztói Központ igazgatója kitért arra is, hogy különböző kiadványokkal tájékoztatják a fogyasztókat, és hasznos tudnivalókat tartalmaz kétnyelvű – magyar és angol – honlapjuk is. Kriesch Attila közölte: a múlt évben több mint 1600 esetben nyújtottak telefonon, illetve elektronikus úton tájékoztatást a fogyasztók egyedi megkereséseire.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.