Svájci bérek és szocialista szónoklat a sunyiságról a Házban

Az egészségügyi dolgozók anyagi helyzetét rendező törvénycsomag és a médiaszabályozás módosítása is terítékre került a parlamentben.

PR
2012. 05. 15. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legkiszolgáltatottabb munkavállalóknak nevezte az egészségügyben dolgozókat az LMP vezérszónoka az egészségügyi dolgozók anyagi helyzetét rendező törvénycsomag általános vitájában. Szilágyi László arra hívta fel a figyelmet, hogy míg Svájcban egy jól képzett ápoló több mint egymillió forintot keres, Ausztriában pedig 300-500 ezer forintot, addig Magyarországon 80-90 ezret. Megjegyezte, természetesen a svájci bérszínvonalat nem lehetne fenntartani Magyarországon, de a magyar fizetések megalázóan alacsonyak. Nincs perspektíva az ágazatban, életpályamodellre lenne szükség – hangsúlyozta.

Szilágyi László szerint krónikus a szakemberhiány az egészségügyben, ezért egyre nehezebb megszervezni a napi ellátást. Az ellenzéki politikus az egészségügyben létező, ám betöltetlen státuszok feltöltését szorgalmazta, amivel az ellátásbiztonság is biztosítva lenne. Kritizálta a dolgozók pihenőidejének általa vélelmezett megsértését, üdvözölte ugyanakkor a gyógyszerhamisítás elleni jogharmonizációt. Összegzése szerint az alapellátást kellett volna megerősíteni a kórház-államosítás helyett. A törvényjavaslat általános vitáját az ülés levezető elnöke, Jakab István elnapolta, az a keddi ülésnap végén folytatódik.

Médiaszabályozás-módosítás – MSZP: az újságíróknak ne kelljen kiadniuk informátorukat!

A médiaszolgáltatásokkal és a sajtótermékekkel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló javaslat részletes vitájában a szocialista Mandur László közölte: pártja azt javasolja, hogy a tartalomszolgáltatók és a velük jogviszonyban álló újságírók tanúvallomása ne legyen kényszeríthető, és ne kelljen kiadniuk informátoruk kilétét. Indítványukat azzal magyarázta, hogy a tényfeltáró újságírás egyik leglényegibb eleme, hogy az információt adót ne érhesse retorzió az esetleges visszaélések nyilvánosságra kerülése miatt. A sajtót megilleti az a védelem, amely nélkül az oknyomozó újságírás ellehetetlenülne – figyelmeztetett. Mandur László szavait azzal zárta, hogy módosító javaslatuk nemcsak a médiaszabadság, hanem a társadalmi hasznosság szempontjából is megérdemli a támogatást.

A jobbikos Novák Előd szerint értelmetlenné vált a média- és hírközlési biztos posztja, ezért az intézményt kivenné a törvényből. Ha ez mégsem történne meg, az ellenzéki politikus azt javasolja, hogy a biztos elnevezéséből vegyék ki a média szót, és csak hírközlési biztos legyen, hiszen többé médiaszolgáltatási és sajtótermékügyekben nem járhat el.

Novák Előd kifogásolta azt is, hogy a kormányoldal szerinte el akarja törölni a médiatanácsnak a kiegyensúlyozott tájékoztatás vizsgálatára vonatkozó kötelezettségét. Utóbbira reagálva a fideszes Menczer Erzsébet azt mondta, csak jogtechnikai okokból kerül ki ez a kötelezettség a médiatanács jogköréből, mert ez a vizsgálati hatáskör két másik helyen is megjelenik a jogszabályban. Novák Előd ezt hamis illúziónak nevezte.

MSZP: visszamenőleges rendelkezést akarnak hozni a Klubrádió bezárásáról

Az MSZP-s Mandur László és frakciótársa, Lendvai Ildikó szerint a Fidesz a benyújtott módosító indítványaival be akarja záratni a Klubrádiót. Mandur László egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy szerinte a Fidesz által benyújtott több módosító indítvány is házszabályellenes, azok ugyanis nem kapcsolódnak a kormány által benyújtott törvénymódosító javaslathoz. Ezért – folytatta – a kulturális és sajtóbizottságnak úgy kellett volna döntenie, hogy ezekről tárgyalni sem lehet.

„Palira vettek minket” – fogalmazott, amit azzal magyarázott, hogy egy komoly precedenst lát a törvényben, mert egy általános szabályt készül alkotni a kormányoldal egy speciális esetre, a Klubrádió ügyére. Ahhoz teremt jogszabályi hátteret a Fidesz, hogy a hatóság azt csináljon, amit akar, ne kelljen végrehajtania a bírósági ítéletet – mondta, megjegyezve: „visszamenőleges hatállyal bíró rendelkezést hoznak arra, hogy akkor zárjuk be a Klubrádiót, amikor csak akarjuk”.

Lendvai Ildikó gyávának, sunyinak, törvénytelennek és igazságtalannak nevezte a Fidesz módosító javaslatait, amelyekkel szerinte nem az a fő baj, hogy házszabályellenesek, hanem az, hogy „hülyének néznek nemcsak minket – ezt viseljük –, hanem az Európa Tanácsot is”. „Önök megcsinálták a lex Klubrádiót visszamenőleges hatállyal” – mondta, hozzátéve, hogy szerinte a médiatanács is erre a módosító indítványra várt.

Összegzése szerint három védőfalat emelnek az igazságszolgáltatás Klubrádióval kapcsolatos döntésének végrehajtása elé. Menczer Erzsébet (Fidesz) közölte, ha az alkotmányügyi bizottság házszabályellenesnek tartja módosító indítványaikat, visszavonják azokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.