Zöld jelzést kaptak a vagyonosodási vizsgálatok + Videó

Az adóhatóság köteles elrendelni a vagyonvizsgálatot azoknál a magánszemélyeknél, akik kölcsönnel járultak hozzá mások gyarapodásához.

LM
2012. 05. 25. 2:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvi jelentőségű döntést hozott nemrég a Kúria a vagyonosodási vizsgálatokról. A legfelső ítélkező fórum az utóbbi időszak egyik vagyonellenőrzését tekintette át. Az ügyben az adóhivatal négy esztendő adóbevallásai alapján azt vizsgálta meg, hogy az érintett magánszemély miből fedezte kiadásait. Az adatok, a számlák, a hivatalos iratok arra utaltak, hogy az adózó többet költött, mint amennyire a bevallott jövedelméből telt volna. Az ellenőrzött személy azt állította: kölcsönt vett fel, s részben ez volt vagyongyarapodásának alapja. Ítéletében a Kúria rámutatott, a hatóságnak bizonyítania kell, hogy megfelelő bizonylatok, iratok hiányában jogában állt becsléssel megállapítani a magánszemély jövedelmét. Az érintett viszont igazolhatja, hogy bevétele legális forrásból származott, hivatkozhat kölcsönre és más ügyletekre is.


Ha a dokumentumok az adózó közlését nem támasztják alá, a hivatal köteles kiterjeszteni a vizsgálatot a megnevezett üzleti partnerre, a kölcsönt nyújtó személyre: őket is részletesen el kell számoltatni vagyongyarapodásukról. Az ítélet szerint az ilyen esetekben az adóhivatalnak nincs mérlegelési lehetősége, a vagyonvizsgálatot – ha lehetséges – a hitelezőnél is el kell rendelni.

– A Kúria döntése megerősíti a hatóság eddigi gyakorlatát – mondta a lap kérdésére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője. Linczmayer Szilvia kiemelte: a vagyonosodási vizsgálat alá vont személyek a leggyakrabban manapság is azt állítják: bejelentett jövedelmüket kölcsönnel egészítették ki, vagyonszerzésük így teljes egészében törvényes volt. – Az adózó nyilatkozatát kivizsgáljuk – fogalmazott a szóvivő, majd ismertette a hatósági procedúra menetét. Az adóhivatal első lépésként megkeresi az állítólagos kölcsönadót. Előfordul, hogy a behívott személy cáfolja az állítást, és tudatja, senkinek sem adott pénzt. Ilyenkor hivatali eljárás akadályozásáért bírságot szabnak ki a vagyonvizsgálat alá vont személyre. – Megesett már az is – mondta a szóvivő –, hogy a hitelező menet közben gondolta meg magát: előbb elismerte a kölcsönadást, ám utóbb – feltehetőleg tartva attól, hogy ellene is vagyonvizsgálat indul – visszavonta közlését.

További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.