Mennyire nyitottak az orvostanhallgatók a vidéki elhelyezkedésre? – erre a kérdésre keresték a választ egy kutatásban a Semmelweis Egyetem (SE) Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársai. A kérdőíveket a négy hazai orvosegyetem végzettjei töltötték ki az első rezidensév végén esedékes vizsgák előtt Budapesten, Debrecenben, Szegeden és Pécsett. A 713 megkérdezettből 524-en válaszoltak arra, hogy hol szeretnének dolgozni, így számuk az összes rezidenshely kétharmadát fedte le.
Az eredmények szerint a megkérdezettek több mint 33 százaléka Budapesten szeretne elhelyezkedni, 60 százalékuk pedig megyeszékhelyet preferálna. Kisvárosba csak kevesen – 6,5 százalék – vágynak, míg faluba mindössze ketten lennének hajlandók elmenni dolgozni.
Szinte minden fiatal oktató vagy központi kórházban szeretne dolgozni. Fő okként a fizetést, a szakmai hátteret, a munkakörnyezetet, a technikai felszereltséget, a munka mennyiségét, a város méretét és a tapasztalt kollégák jelenlétét emelték ki. Visszatartó erőnek számított a kistelepüléseknél például a ritka esetek nyújtotta szakmai fejlődés korlátozott lehetősége.
A beszélgetések alapján kiderült, hogy többen fontolnák meg a vidéki karriert, ha az magasabb fizetéssel járna. Megállapították azt is, hogy a kedvezőbb bérviszonyok mellett bizonyos kormányzati intézkedésekkel, például kedvezményes lakásvásárlással, a házastársnak ajánlott állással, megfelelő bölcsődei és iskolai ellátással is vonzóbbá válhatnának a vidéki területek a pályakezdő orvosok számára.
További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.