Budapest adna otthont az ENSZ-konferenciának

Magyarország nagy szerepet vállalna egy vízügyi tematikájú cél kidolgozásában az ENSZ fenntartható fejlődési céljai között – mondta a Külügyminisztérium helyettes államtitkára.

MD
2012. 06. 12. 14:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus az Országgyűlés európai ügyek bizottságának keddi ülésén a Rio+20 elnevezésű, a fenntartható fejlődésről tartandó konferenciáról szólva kiemelte: a jövő heti eseményen az egyik legfontosabb feladat az úgynevezett fenntartható fejlődési célok meghatározása lesz, és Magyarország azt szeretné, ha ezek között lenne egy kifejezetten a vízügyekkel foglalkozó cél. Ennek kidolgozásában az ország komoly szerepet vállalna, és Áder János köztársasági elnök várhatóan Rióban felajánlja, hogy 2013-ban Budapest szervezné meg az első konferenciát a témában – mondta Baranyai, és hozzátette: ez jó „kibontakozási lehetőség” lenne az országnak.

A riói konferencián fontos téma lesz az áttérés a zöld gazdaságra, a környezetbarát technológiákra, eljárásokra, továbbá az ezzel összefüggő intézményi kérdések is központi szerepet kapnak. A rendezvénynek igen nagy lesz a politikai súlya, mert több mint száz országból érkeznek állam- és kormányfők az eseményre.

Rióban 1992-ben elfogadták a klímaváltozási és a biológiai sokféleség megőrzését célzó keretegyezményeket, és jóváhagyták a fenntartható fejlődést elősegítő nemzetközi programot is. Az első konferencia óta számos nemzetközi találkozót szerveztek, amelyeken újabb és újabb feladatterveket fogalmaztak meg.

További egyeztetések a konferencia ügyében

A Rio+20 konferencia kapcsán egyeztető találkozót szervezett a Magyar Természetvédők Szövetsége, az MTA Környezettudományi Elnöki Bizottsága, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács és az Országos Környezetvédelmi Tanács is. A szervezetek képviselői a találkozó eredményeiről kedden számoltak be Budapesten.

A korábban elfogadott kötelezettségek többsége eleve nem volt elégséges és jórészt a végrehajtásra sem került sor – értékeltek a magyarországi egyeztető találkozó résztvevői kedden. A húsz év sajnos nem azt jelenti, hogy egy működő folyamatról van szó. Valami elindult 1992-ben, de az idei konferencia azt is jelenti, hogy még nem értünk el a folyamat végére – mutatott rá Németh Tamás, az MTA főtitkára. Részletezte azokat a mutatókat, amelyeknél az emberiség a közelébe ért az őt körülvevő környezet eltartó- és tűrőképességének, bizonyos összetevői esetében pedig túl is lépte a határt.

Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára elmondta, a fejlődés érdekében sürgős lépésekre van szükség a humán, a társadalmi, a gazdasági és a természeti erőforrások állapotának megőrzéséhez, fenntartásához, illetve fejlesztéséhez. Ez az alapja annak az előkészített hazai stratégiának, amely a nemzetközi folyamatokat is figyelembe veszi.



A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.