Tájékoztatása szerint a napi minimum-hőmérsékleti rekord mostanáig 23 Celsius-fok volt ezen a napon, ezt Baján mérték 1932-ben. Hozzátette: a csütörtök hajnali értékkel a fővárosi rekord is megdőlt, 2007-ben ugyancsak Lágymányoson 22,8 fokot mértek.
Csonka Tamás elmondta, hogy a kánikula folytatódik, csütörtökön 37 Celsius-fok is lehet. A hőség péntek reggelig marad, a Dunántúlon már kevésbé lesz meleg, majd a hidegfront eljut az ország középső részébe. A hőmérséklet 7-8 Celsius-fokkal csökken majd.
Extrém UV-B és riasztás
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy csütörtökön extrém mértékű, 8,4-es UV-B sugárzás várható.
Az országos tiszti főorvos kedden harmadfokúra emelte és péntek éjfélig meghosszabbította a korábban kiadott riasztását.
Szerda hajnalban több mint százéves országos napi minimumrekord dőlt meg: Szegeden 23,1 fokot mértek június 20-án, a legmagasabb hajnali érték addig 22,2 Celsius-fok volt, ezt 1908-ban Baján regisztrálták. A fővárosban is új napi minimumrekord állt be: Budapesten ezen a napon korábban 2006-ban volt a legenyhébb a reggel, akkor 21,8 fok volt, szerdán viszont 22,9 fokot mértek a fővárosban.
A mentők a fokozódó veszélyekre figyelmeztetnek
Az Országos Mentőszolgálat országszerte 743 mentőegységgel, köztük helikopterekkel és motorokkal áll készenlétben, ami csaknem 1800 mentődolgozó szolgálatát jelenti – tájékoztatott Győrfi Pál. Kifejtette: a meteorológiai előrejelzések szerint csütörtökön az ország nagy részén fülledtté válik a levegő. Emiatt az idősek, a szívbetegek és a légzőszervi betegségben szenvedők panaszai fokozódhatnak.
A mentők azt tanácsolják, hogy azok, akik nehezen viselik a kánikulát, a fülledt meleget, lehetőleg árnyékos, hűvös helyen töltsék a napot, ezzel együtt megfelelő mennyiségű folyadék – ásványvíz vagy tea – fogyasztásával és gyakori zuhanyozással előzzék meg a rosszullétet.
Emellett a déli órákban rendkívül erős UV-sugárzás várható, ezért azt javasolják, hogy a szabadban tartózkodók a bőrüket és a fejüket is védjék a káros sugárzástól. A fej felmelegedése esetén fennáll a napszúrás veszélye.
Győrfi Pál arra is kitért, hogy rosszullét esetén a legjobb elsősegélyt a fektetés jelenti, hiszen a vérkeringés így általában hamar rendeződik.
A szökőkútban ne fürödjön
A tiltott helyeken, szabad vizekben és a szökőkutakban való fürdőzés veszélyeire figyelmeztet a hőségriadó idején az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).
A két szervezet közös közleményében arra kérte a lakosokat és az országban tartózkodó külföldieket, hogy a nagy melegben fogyasszanak minél több folyadékot, és a déli órákban, 11 és 15 óra között semmiképpen ne tartózkodjanak a tűző napon és vegyék igénybe a hűtött helyiségeket.
Továbbá, arra is felhívták a figyelmet, hogy a szabadban a leégés ellen mindenki védje bőrét megfelelő öltözködéssel és napvédő készítmények használatával.
Nem fürdésre tervezték
Az ÁNTSZ ezen felül arra is felhívta a figyelmet, hogy a szökőkutakat eredetileg nem fürdésre tervezték. Az úgynevezett interaktív szökőkutak kevésbé kockázatosak, de a dekorációs célból létesített szökőkutak vizével még az arc, nyak hűsítése sem ajánlott. Kiemelték: akik a nyári kánikulák idején a szökőkutak vizében szeretnének felüdülni, azok az enyhe influenzaszerű tünetektől, akár egy halálos kimenetelű tüdőgyulladásig terjedő megbetegedés veszélyét kockáztatják.
Közleményük szerint a szökőkutak vize szennyeződhet porral, talajszemcsékkel, állati ürülékkel. Ráadásul egy meleg nyári napon a szökőkutakban lévő víz könnyen felmelegszik, a 25 Celsius-fok feletti hőmérséklet pedig szintén elősegíti a mikroorganizmusok elszaporodását.
Ha valaki csak a lábát lógatja a vízbe, az nem jelent olyan nagy kockázatot, de ha például valaki a vizet véletlenül lenyeli, vagy vizes kézzel fogja meg az élelmiszert, fennáll a fertőzés lehetősége – írták.
Ne maradjanak őrizetlenül
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) és a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) arra hívja fel a strandolók figyelmét, hogy ne hagyják őrizetlenül értékeiket a strandon. Oláh László, a BRFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője a Dagály strandon tartott sajtótájékoztatón elmondta, a rendőrség fontosnak tartja, hogy biztonságosak legyenek a fürdők és környékük, ezért hosszú évek óta szorosan együttműködnek a fürdőket üzemeltető BVK-val.
Az eddigi négy bejelentés a Dagályról őrizetlenül hagyott értékek eltűnésével volt kapcsolatos, ezért fontos hangsúlyozni, hogy érdemes a strandok saját megőrzőit igénybe venni.
Oláh László arra kérte a strandolókat, hogy ne vigyenek magukkal nagy értékű műszaki cikkeket, ékszereket; minden évben több bejelentés érkezik arról, hogy számítógépek, mobiltelefonok tűnnek el.
Fontos hangsúlyozni azt is, hogy az autóban sem szabad értékeket hagyni, mivel a megnövekedő autóforgalom miatt a feltörések száma is emelkedik – tette hozzá az osztályvezető. A rendőrség fokozott járőrözést tart a fürdők környékén, de csak akkor lehet hatékonyan megelőzni az ilyen bűneseteket, ha nem „trezorként” használják az autókat – fogalmazott.
Szűcs Panni, a BVK kommunikációs igazgatója megerősítette, hogy javult ugyan a bűnözési statisztika a fürdők környékén, de az embereken is múlik, hogy ne váljanak bűnelkövetés áldozataivá. Kiemelte még, hogy az illegális fürdőhelyekkel ellentétben a BVK összes strandján úszómesteri és orvosi ügyeletet is biztosítanak, így, ha bármilyen probléma adódna, gyorsan tudnak segíteni a bajbajutottakon.