A miniszterelnök-helyettes, a közigazgatási tárca vezetője a budapesti rendezvényen azt mondta, reményeik szerint a korszakot meghatározó és új fejezetet nyitó kísérletet tesznek arra, hogy megnyissák a magyar politikát a fiataloknak, illetve a fiatalok érdeklődését a magyar politika iránt.
Hozzátette: a NIT-nek megalakulása után azt a küldetést kell beteljesítenie, hogy találkozási pont legyen, ahol a politikusok és a fiatalok el tudják mondani elképzelésüket, jövőképüket. „Csak így alakulhat ki a jövő Magyarországa” – fogalmazott a miniszter, hozzátéve: „a jövő Magyarországa az önök Magyarországa lesz.”
Elindult egy folyamat
Hangsúlyozta: nem egyszeri találkozóról van szó, egy folyamat indul el. Egyrészt létre kell hozni a NIT-et, másrészt el kell indítani a folyamatos párbeszédet, amely nem a sértődésen, hanem kölcsönös bizalmon alapul.
Navracsics Tibor fontosnak nevezte, hogy Magyarország a jövőben még inkább nyitott legyen a fiatalok iránt, még inkább érzékelni és értékelni tudja a fiatalok hozzájárulását. Megjegyezte: olyan Magyarországot szeretnének, amely visszavárja fiataljait, miután külföldön gyarapították tudásukat.
„Nekünk egy nyitott, európai, minőségi és kreatív Magyarországra van szükségünk” – mondta, hozzátéve: ezt csak a fiatalokkal együtt tudják megvalósítani.
Erősödnie kell a magyar ifjúsági szakmának
Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára arról beszélt: a „magyar ifjúsági szakmának” erősödnie kell, ma hátrányt okoz, hogy nem működik a NIT, és fontos lenne, hogy hozzá tudjon járulni az ifjúsági fejlesztésekhez.
Kitért arra, hogy többen próbálták ezt a szerepet betölteni, de legitimációs problémák miatt ez nem valósulhatott meg. Hozzátette: a nemzeti együttműködés rendszerét csak úgy lehet felépíteni, ha mindenkinek a véleményére kíváncsiak, és egy erős nemzeti közösségnek szüksége van a generációk közötti összefogásra.
Végre hazánk is csatlakozhat
A kiosztott írásos összegzés szerint a kormány azért szorgalmazza a NIT megalakulását, mert ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy – az uniós tagállamok közül utolsóként – Magyarország is csatlakozzon a jelenleg több mint száz európai ifjúsági szervezetet tömörítő Európai Ifjúsági Fórumhoz, ezáltal a fiatalok képviselete itthon erősebbé váljon, a nemzetközi színtereken megjelenjen.
Az ifjúsági tanács megalakulását előkészítő konferencián aláírják a NIT létrehozásáról szóló szándéknyilatkozatot. A tanácshoz való csatlakozási szándékát eddig több mint 80 ifjúsági tömörülés jelezte.
Őszre meglesz a struktúra is
A NIT hivatalosan ősszel jön létre, a szándéknyilatkozatot aláíróknak addigra létre kell hozniuk a szervezet struktúráját, delegációs rendjét. A tanács működésével az ifjúsági érdeknyilvánítást európai szintre emeli, hazai szervezetek között elősegíti a kommunikációt és az együttműködést.
A Nemzeti Ifjúsági Tanács a tervek szerint létrejötte után azonnal jelzi csatlakozási szándékát az Európai Ifjúsági Fórumhoz, és megkezdi együttműködését a nemzetközi szervezettel.