Nem omlik össze az oktatás

Az egyre csökkenő gyereklétszám miatt kevesebb pedagógusra lesz szükség, de ezt a helyzetet a szaktárca nem elbocsátásokkal kívánja megoldani.

tt
2012. 06. 12. 20:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca oktatásért felelős államtitkársága az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta: hamisak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) az elbocsátásokról és az oktatás összeomlásáról szóló kijelentései, „azokat semmilyen tény nem támasztja alá”.

Úgy fogalmaztak, hogy a PDSZ-nek három és fél ezer tagjával nincs felhatalmazása a tanító- és tanártársadalom képviseletére, és „a felelőtlen állítások csak negatív hangulatkeltésre alkalmas rémhírek”, amelyekről egyeztetni nem lehet.

Mendrey László, a PDSZ elnöke hétfőn közölte, hogy az érdekképviselet egyeztetést kezdeményez Balog Zoltánnal, az emberi erőforrások miniszterével és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel a köznevelési törvény tervezett módosításáról, valamint a pedagógus-életpályamodell bevezetésének fedezetéről.

Sajtótájékoztatóján az elnök annak az aggodalmának adott hangot, hogy az életpályamodell bevezetéséhez szükséges forrás, mintegy 80 milliárd forint nem többletpénz lesz, hanem bázisként jelenik meg. Jelezte, hogy a forrás előteremtésével összefüggésben pedagógusok tömeges elbocsátásától és iskolák bezárásától is tartanak, ami rövid időn belül a közoktatás „megroppanásához” vezetne.

Közleményében az oktatásért felelős államtitkárság rámutatott: a nemzeti köznevelésről szóló törvény egyértelműen rögzíti, hogy az osztály- és csoportszámok és az intézmény egyéb feladatai, speciális jellege alapján hány pedagógusra van szükség. Emlékeztettek arra, az elmúlt két esztendőben „a kormány olyan intézkedések sorát fogadta el, melyek hosszú távon biztosítják az iskolákban a nyugodt munka feltételeit”. A pedagógus-életpályamodell elfogadásával évtizedes adósságot pótolt, az új szabályozás visszaadja a pedagógushivatás rangját, anyagi és erkölcsi megbecsültségét – írták.

A közlemény utalt arra, a kormányzat az iskolák fenntartói jogának átvételével biztosítja minden gyermeknek, hogy jó iskolába járhasson. Eddig a jobb gazdasági helyzetben lévő önkormányzatok iskoláiban különórák és sportolási lehetőség is járt a diákoknak, a szegényebb településeken pedig olykor fűtés sem volt a tantermekben. Ezt az igazságtalanságot csak az állam tudja kiegyenlíteni – állapították meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.