Nincs konkrét adat a korrupcióra

Az Országgyűlés önkormányzati bizottságának fideszes elnöke visszautasítja, hogy Magyarországon a helyi önkormányzatoknál a legnagyobb a korrupció veszélye.

TK
2012. 06. 12. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Láng Zsolt kedden az MTI-nek, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökének egy győri konferencián elmondott szavaira reagálva kijelentette: nem tud semmilyen adatról, ami a magasabb korrupciós kockázatot alátámasztaná. Arra kérte Domokos Lászlót, ismertesse meg a parlamenti bizottsággal a forrását.

A fideszes politikus szerint az elhangzottak aláássák több ezer, lelkiismeretesen helytálló köztisztviselő és választott képviselő tekintélyét. A bizottsági elnök úgy vélte: az Európai Unióban elfogadott szubszidiaritás elve nem véletlenül deklarálja, hogy helyi szinten sokkal átláthatóbb és ellenőrzöttebb a működés a lakosság számára. Hozzátette: a konzekvens, kiskapuktól mentes jogszabályi környezetért pedig a jogalkotók felelnek, ezek megteremtése a jelen parlamenti munka egyik legfontosabb feladata.

A számvevőszék közleményében kifejti: Domokos László győri előadásában az ÁSZ európai uniós projektje keretében készült és a költségvetési szervek működésben rejlő korrupciós kockázatokról szóló Integritás Jelentés következtetéseit ismertette. Az Integritás Jelentés 1095 költségvetési szerv önkéntesen adott válaszain alapul, így megállapításai kifejezetten széles mintán alapulnak – fogalmaznak.

A 2011-ben nyilvánosságra hozott kutatás eredményeinek összegzése szerint „jogállásukat és feladatkörüket tekintve a helyi önkormányzatok korrupciós szempontból kimagaslóan veszélyeztetettek Magyarországon”. Az eredendő veszélyeztetettségi tényezőkre számolt indexérték az önkormányzatok esetében a legmagasabb, ami az önkormányzatok alapfeladataiból következik, az önkormányzatok ugyanis engedélyeket adnak ki, rendeleteket alkotnak, bírságot szabnak ki, valamint ingatlanokat is értékesítenek – hangsúlyozzák.

Az ÁSZ emellett kiemeli: az Integritás Projekt magyarországi gazdájaként szívesen állnak az Országgyűlés önkormányzati bizottságának rendelkezésére, és örömmel megosztják a képviselőkkel a korrupciós kockázatokkal kapcsolatos tapasztalatait és ismereteit. „Meggyőződésünk, hogy a Domokos László által idézett Integritás Jelentés hasznosítása és hasznosulása nagyban segítheti az integritás-megközelítés elterjesztését és a tiszta, korrupciómentes közigazgatás megteremtését, ami közös célunk és érdekünk” – teszik hozzá, megjegyezve: az Integritás Jelentés letölthető az általuk kezelt Integritás-honlapról.

Előzőleg Domokos László a helyi önkormányzatokról azt mondta: önmagukban is összetett funkciót gyakorló szervezetekről van szó, ahol tág lehetőség nyílik egyedi mérlegelésen alapuló döntésekre. Az pedig korrupciós kockázat, ha a döntések nem nyilvános szempontrendszer alapján születnek meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.