A főbíró beszélt arról, hogy változásokban gazdag időszakot hagyott maga mögött az igazságszolgáltatás is: új az alaptörvény, átalakult a bíróságok szervezete és igazgatása, módosult a bírák jogállása, megszületett az új büntető törvénykönyv, rövidesen elkészül az új polgári törvénykönyv, és még további jelentős változásokra kell számítani.
Emberek kellenek
A felgyorsuló jogalkotás és az annak kapcsán a jogalkalmazók körében felvetődő értelmezési nehézségek kihívást jelentenek a bírák számára, ami felértékeli az együttműködés fontosságát a bírói karon belül és a társszakmákkal egyaránt – jegyezte meg a Kúria elnöke. Hozzátette: a jogszabályok és a valóság szakadatlan változásaiból fakadó nehézségek közepette az igazságszolgáltatás biztos pontja a bírói kar. „Emberek és nem jogszabályok kellenek” – mondta egy angol közmondást idézve Darák Péter.
A főbíró emlékeztetett arra, hogy a bíróságok napja a független bírói hatalmat megalapozó 1869. évi IV. törvény kihirdetésének évfordulója. Ez a törvény rögzítette a magyar igazságszolgáltatásban a szervezeti és személyi függetlenséget, a bíró elmozdíthatatlanságát és a törvényes bíróhoz való jogot.
Fékek és ellensúlyok
A Kúria elnöke kifejtette: az igazságszolgáltatás függetlensége elsősorban a befolyásmentes ítélkezés és a pártatlan, lelkiismeretes bírói munka biztosítását jelenti. Ezzel összefüggésben nem annyira az a fontos, hogy egyszemélyi vagy testületi vezetés működik az igazságszolgáltatásban, hanem az, hogy a bírói karnak van-e lehetősége részt venni az őt érintő döntések meghozatalában. A függetlenséget elsősorban a döntéshozatali mechanizmuson keresztül lehet biztosítani, ez pedig nem formális kérdés. A fékek és ellensúlyok kérdése a vezetői stíluson is múlik – tette hozzá.
Darák Péter üdvözölte, hogy elvált egymástól az igazságszolgáltatásban a 2011-ig egy kézben egyesülő szakmai és igazgatási funkció. Ez évtől a bíróságok szakmai irányítása a Kúria feladata, és ettől a vezető személyét tekintve is elkülönült az országos bírósági igazgatást irányító OBH.
A Kúria feladata elsősorban az egységes ítélkezési gyakorlat biztosítása, ennek egyik nélkülözhetetlen előfeltétele, hogy a problémák minél hamarabb eljussanak a megfelelő szintekre, ezért is nélkülözhetetlen a jogászok közti intenzív tapasztalatcsere, amelyben a Kúria egyfajta információs csomópont lehet – mondta a főbíró. Hozzátette: az igazságszolgáltatás feladata a konkrét ügyek eldöntésén keresztül az értékközvetítés is, fel kell mutatnia a jog által közvetített értékeket.