Bármikor lecsaphat a vihar

A délután második felétől csaphat le a vihar a Dunántúlon, annak is a nyugati, délnyugati részén.

WA
2012. 07. 04. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kora este törhet be a hidegfront hazánkba a nyugati megyékbe, majd továbbhalad az északi területein.

A várható felhőszakadás, heves zivatarok miatt elsőfokú figyelmeztetést is kiadtak több megyére: Győr-Moson-Sopron, Somogy, Vas, Zala, Veszprém, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén.

Fodor Zoltán meteorológus elmondta: kedd estéhez hasonlóan főként a Dunántúlon és az Északi-középhegység térségében fordulhat elő – óránkénti 60 kilométeres sebességet meghaladó széllökésekkel, jégesővel kísért – zivatar, illetve felhőszakadás, amelynek során több mint 25 milliméter csapadék is hullhat.

Néhol ennél hevesebb zivatarokra is számítani lehet, amelynek során a szél erőssége már a 90 km/h sebességet is meghaladhatja, és akár 2 centiméternél nagyobb átmérőjű jégdarabok is hullhatnak – közölte a szakember.

Forróság

Borbély Ferenc, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa korábban elmondta: Budapesten a hajnal mostanáig 1950-ben volt a legmelegebb, akkor 23,1 Celsius-fokot regisztráltak. Most július 4-én, 24,5 fokot mértek.

Szerdán napközben 33–38 fokig emelkedhet a hőmérséklet, a legmelegebb a Duna-Tisza-közén lehet – tette hozzá a meteorológus.

A hőség miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat szerdára is harmadfokú figyelmeztetést adott ki az egész ország területére, mivel a napi középhőmérséklet tartósan 27 fok felett alakulhat. Ezzel együtt az UV-B-sugárzás legmagasabb értékei szerdán is meghaladhatják az extrém (8-as) szintet.

25 fokos a Balaton, de első fokú a viharjelzés

Az ország tavainak vízhőmérséklete várhatóan 25–27 fok körül alakul, a Balaton Siófoknál 25, a Velencei-tó Agárdnál már 27 fokos.


A Balaton nyugati medencéjénél másodfokú viharjelzést adtak ki. Itt a széllökések óránkénti 40–45 kilométeres erősségűek lehetnek, zápor, zivatar környezetében akár 60–80 km/h erősségű széllökések is kialakulhatnak. Ez azt jelenti, hogy magas és hosszú hullámokra kell számítani, emiatt csónak és vitorlás nem közlekedhet a vízen.

A Velencei-tónál, a Balaton középső és keleti medencéjénél elsőfokú viharjelzés van érvényben, vagyis magas, illetve tornyosuló hullámokra kell felkészülni. Emiatt a csónakok, vitorlások a parttól csak kétszáz, illetve ötszáz méterre közlekedhetnek.

A meteorológiai előrejelzések szerint a héten nem enyhül jelentősen a hőség, még vasárnap is 37 fok lehet, így az országos tiszti főorvos jövő hétfő éjfélig meghosszabbította a múlt szombat óta tartó hőségriadót.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.