Radosław Sikorski azért látogatott Budapestre, mert július 1-jén országa vette át a Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia alkotta visegrádi csoport (V4) elnöki tisztét. Sajtótájékoztatójuk előtt Radoslaw Sikorski átadta kinevezését Karol Biernackinak, Martonyi János pedig a működési engedélyét nyújtotta át az új tiszteletbeli konzulnak.
Martonyi azt mondta, Magyarország támogatja a lengyel V4-elnökségi programban megfogalmazott súlypontokat, és mindent megtesz a lengyel tervek sikeres megvalósításért. A V4 tagjai együtt erősebbek, mint külön-külön – hangoztatta. Kiemelte: ugyan fontos a magyar-lengyel politikai, gazdasági, infrastrukturális és energetikai együttműködés, de a két ország kapcsolatainak mindig volt „emberi, érzelmi tartalma” is. Bár a két ország V4-es, közép-európai és uniós keretekben is együttműködik, a kétoldalú kapcsolatok fontosak maradnak – mondta.
Hozzátette: Áder János köztársasági elnök nemrég Varsóban járt, és a magas szintű látogatások Radoslaw Sikorski budapesti útja után is folytatódnak. Megjegyezte, Magyarország értékeli azt a morális támogatást, amelyet „a nehezebb időkben” kaptak a lengyel kormány tagjaitól. Arra is kitért, jó lenne, ha a magyar és a lengyel fiatalok többet találkoznának, egymás országában tanulnának. Ennek segítésére 40 ezer eurós összegből civil együttműködési programot hoznak létre közösen, amelynek keretében civil szervezetek pályázhatnak majd anyagi támogatásért a kétoldalú projektekhez.
Növelné a közvetlen demokráciát
Radoslaw Sikorski ugyancsak üdvözölte a kezdeményezést, mert így a fiatalok megismerhetik egymás kultúráját. A lengyel külügyminiszter arról beszélt, hogy korábban ismertette V4-es programjukat Pozsonyban és Prágában is, ahol ugyancsak jó volt a fogadtatása. Budapesti látogatása alkalmával fogadta Áder János köztársasági elnök is, akinek szintén bemutatta elképzeléseiket – fűzte hozzá. Arról is beszélt, hogy Lengyelország a közvetlen demokrácia híve az EU-ban is, a demokratikus kontroll lehetőségét úgy lehetne növelni, ha az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökének posztját összevonnák, és a pozíció betöltőjét az Európai Parlament képviselői vagy a polgárok választhatnák.
Martonyi ezzel kapcsolatban megjegyezte: egyetért abban, hogy növelni kell az elszámoltathatóságot az unióban, és úgy látja, jó lenne, ha a bizottság elnöke közvetlenül választható lenne. A Külügyminisztérium közölte, a látogatás alkalmával Martonyi az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő egyéniségéről, Bem Józsefről elnevezett díszszablyát adott lengyel kollégájának, a penge mindkét oldalán magyar jelképek, köztük a koronás címer és latin nyelvű feliratok találhatóak, amelyek Bem sikeres hadjáratának állítanak emléket.
A külügyminiszter a nap folyamán a magyar Tudományos Akadémián elhangzott beszédében kiemelte: az uniónak szüksége van Közép-Európára, a térség előtt az a nagy felelősséggel járó feladat áll, hogy Európa új növekedési forrása legyen.
Radosław Sikorski a megbeszélés után kiemelte, korábban ismertette programjukat Pozsonyban és Prágában is, ahol ugyancsak jó volt a fogadtatása.
Eljött a gyakorlati megvalósítás ideje
Az egyéves elnökség kiemelt feladataként Donald Tusk lengyel kormányfő a négy ország szorosabb együttműködésének megalapozását nevezte meg a smart defence (okos védelem) területén. Véleménye szerint eljött az ideje, hogy a szövetségesek erőforrásainak közös igénybevétele már nemcsak írásos megegyezésként, hanem „gyakorlati, valós védelmi projektként működjön, amely észlelhető módon növeli a védelmi lehetőségeket”. Varsó prioritásként kezeli a V4 uniós fellépéseinek összehangolását is, amelyet az EU-csúcsok előtti rendszeres egyeztetések fenntartásával, szakértői konzultációkkal kíván elérni.
Június 22-én a visegrádi négyek prágai találkozóján Orbán Viktor azt hangsúlyozta: ha tényleg növekedést akar Európa, akkor nem szabad hozzányúlni a kohéziós alapokhoz. Ismert, 2014 és 2020 közötti időszakra készülő uniós költségvetési keret tervezetében a mostani keretnél 19 milliárd euróval kevesebb pénzt szánnak kohéziós (felzárkóztatási) támogatásra, és a kiosztás módszerét is meg akarják változtatni.
A kormányfők prágai találkozójukon kiemelték, hogy az európai pénzügyek rendbetétele érdekében mélyreható változásokra van szükség.