Vágó Gábor megismételte korábbi kijelentését, miszerint a jövő évi büdzsé „halva született”. Érvként hozta fel, hogy miközben a makropályával is gondok vannak, még azt sem lehet látni, hogy a főszámok tarthatóak lesznek-e. A kiszámíthatatlanság milliárdokba kerül az adófizetőknek, ezért az LMP szerint „meg kell nyomni a reset gombot” és a 2013-as büdzsét újra kell tervezni az alapoktól – hangsúlyozta. Az új költségvetés megalkotásakor a korábban meghatározott dátumokhoz kellene ragaszkodni és azt a hagyományokhoz híven szeptember 30-ig kellene benyújtani azt. Ekkor talán lenne rá remény, hogy egy jó büdzsé szülessen – mondta Vágó Gábor.
A politikus egyúttal azt is követelte a kormánytól, hogy a régi formájában állítsák helyre a Költségvetési Tanácsot, mert „nyilvánvaló, hogy Matolcsy György és minisztériuma nem képes épkézláb módon megtervezni a költségvetést”. A képviselő hangsúlyozta, hogy ha egy független apparátus ellenőrizné a tervezési folyamatot, akkor az biztosítaná az átláthatóságot. A biztos tervezés pedig kiszámíthatóságot jelent, ami milliárdokat hozhat az államnak – mondta zárásként
Hibás alapokra épül a költségvetés
Tukacs István országgyűlési képviselő kedden sajtótájékoztatón azt mondta: a Nemzetközi Valutaalap csak hivatkozásul szolgált a kormányoldalnak arra, hogy – Varga Mihály IMF-főtárgyaló kérésére – elhalasztották a hétfőre tervezett szavazást a jövő évi büdzsé módosító javaslatairól. Az MSZP-s politikus szerint valójában az bizonyosodott be, hogy a költségvetés elkészítését és a főszámok tárgyalását értelmetlen volt az év első felére előrehozni. Mint mondta, a költségvetés „számtalan sebből vérzik”, nyilvánvalóan hibás alapokra épült, a kormány tévesen mérte fel a gazdasági növekedés lehetőségét, a várható inflációt és a forintárfolyamot is.
Tukacs István azt mondta: a rossz tervezés és a munkahelyvédelmi akcióterv fedezetének hiánya összességében 500-600 milliárd forintos lyukat ütött a költségvetésen, és a kormánypártok nem tudják, hogyan foltozzák be, ezért kellett elhalasztani a további tárgyalását. Kitért arra is, hogy a költségvetési javaslat jelentősen csökkenti a gyógyszerkassza összegét, a szociális ellátások reálértékét, és nem biztosítja az önkormányzatoktól átvett intézmények működtetését.