Martonyi János külügyminiszter üdvözlő levelében egyebek mellett azt emelte ki: Schweitzer József élete példa arra, hogy „minden borzalom ellenére lehet derűsen élni”. Megjegyezte, hogy az idei Wallenberg-év megrendezésében a nyugalmazott országos főrabbinak elévülhetetlen érdemei vannak.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke az ünnepségen arról beszélt, hogy Schweitzer József „sokat tett azért, hogy az egymás mellet élés egymás javára történjen”. Magyarországon egy nemzet van, amelyben sokféle ember él együtt, ezért fontos, hogy ezt az országot sikerben és boldogságban megőrizzük – mondta, hozzátéve: az oktatás, a fiatalok nevelése kiemelt szerepet kell, hogy betöltsön az ország életében.
A hídépítő
Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete az ünnepségen kiemelte: amit Schweitzer József tud Izrael államáról és mindennapjairól, az minta lehet nemcsak a magyar zsidóság, hanem egész Izrael népe számára. Megjegyezte, hogy a nyugalmazott főrabbit legalább annyian ismerik Izraelben, mint Magyarországon. Azt kívánta neki, hogy folytassa a hídépítést Magyarország és Izrael között, és „támogassa a hídon átjárókat”. Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) ügyvezető igazgatója ismertette Schweitzer József életútját, majd hét évtizedes munkásságáért a Mazsihisz nevében átadta az ünnepeltnek a Magyarországi zsidókért címet.
Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke beszédében kiemelte: Schweitzer József „személyisége tiszteletet sugároz”, a zsidóság érdekeinek védelme, a vallás terjesztése, küzdelmei a zsidó emberek ellen támadó erőkkel szemben pedig „nem ismer semmiféle megalkuvást”.
Köszönet a családnak
Schweitzer József beszédében a családjának mondott köszönetet, amiért „tehette, ami a dolga”. Szavai szerint „minden dicsőség a megtartó Istené”. Felidézte, hogy átélték a német megszállást, majd a pártállami diktatúrát, „ami nem nagyon kedvezett az egyházaknak”. Azt kívánta, „most már legyen részünk örömben, békességben, hogy a magunk hitéből eredően szolgálhassuk Isten országát”.

















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!