Lehóczky Pál kiemelte: a lelki egészség világnapja az idén a Depresszió, a globális krízis címet viseli. A depresszió komplex, nehezen viselhető betegség, mind az egyén, mind a társadalmak számára. A világban mintegy 350 millió ember szenved depresszióban – hangsúlyozta.
Alvás közben működő apró elektronikus szerkezet segíthet a major depresszióval, illetve súlyos epilepsziával küzdő betegeken.
Romlott a magyar népesség állapota
Az Állami Számvevőszék az elmúlt hat évről készített jelentésében rámutatott, hogy összességében romlott a magyar népesség lelki állapota, ennek ellenére egyre kevesebb depressziós jut el a szakellátásba. Márpedig, mint kiemelte, a lelki betegségekben szenvedők állapotromlása az egész magyar népesség egészségi állapotára nézve meghatározó.
Sokat számít a figyelmesség, emberség
Lehóczky Pál megjegyezte, hogy a kelet-európai egészségügy meglehetősen orvoscentrikus. Márpedig azt tapasztalta, hogy a betegek állapotát, gyógyulását, közérzetét alapvetően a szakápolók, a szakszemélyzet lelkülete, figyelme, embersége határozza meg. Lehóczky Pál kiemelte: igaz, hogy egy osztály nem működhet orvos nélkül, de véleménye szerint „nem működhet jól” szakápolók nélkül sem. A magyar egészségügyből a legjobban felkészült szakemberek távoznak külföldre, de nemcsak az orvosok, hanem az ápolók, szakdolgozók is. Emiatt vannak helyek, ahol ellátási gondok is vannak.
Minden tizedik dolgozó volt már depresszió miatt távol munkájától – állapították meg hét európai országban készült felmérésükben az Európai Depressziószövetség (EDA) kutatói. A megkérdezettek átlagosan 20 százalékánál állapítottak meg addigi élete során valamikor depressziót, a diagnózis a leggyakoribb Nagy-Britanniában volt 26 százalékkal, a legkisebb előfordulási arányt pedig Olaszországban találták 12 százalékkal.