A kormány és a diákok ugyanazt akarják?

Orbán Viktor szerint nincs lényeges különbség a kormány és a diákok szándékai között. Balog Zoltán pedig úgy nyilatkozott a Hír TV-nek: nem a keretszámokon van a hangsúly.

JV
2012. 12. 14. 15:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs lényeges különbség a kormány és a diákok szándékai között a felsőoktatás átalakításában – jelentette ki Orbán Viktor brüsszeli sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök szerint idő kell, amíg a diákok megértik, hogy a változtatásokkal ők is jól járnak.

„Jogi értelemben ott tartunk, hogy kell egy kormányrendeletet hozni, aminek a megalkotását hetekkel ezelőtt megindítottuk, több körben tárgyalta a kormány, és valamikor a jövő héten a végleges formájában meg is alkotjuk. Itt most egy rendelet megszületése körüli vitát látunk. ( ) De a rendelet tartalmát illetően én úgy látom, a kormányülések vitáit fölidézve, hogy nincs lényeges különbség a diákok és a kormány szándékai között” –  fejtette ki a kormányfő.

Nem megy egyik napról a másikra

Nem a keretszámokon van a hangsúly – jelentette ki a Hír Televíziónak Balog Zoltán. Az emberi erőforrások minisztere nem erősítette meg, hogy módosítják az állami ösztöndíjasok keretszámait. A tárcavezető hozzátette: teljesen más rendszerben képzelik el a felsőoktatás jövőjét, amelyben a keretszámkérdés az állami diákhitel-konstrukció miatt súlytalanná válik. Szerinte így sokkal többen tudnak majd tanulni.

A tárcavezető a TV2 Mokka című műsorában közölte, hogy már meghozták azokat az alapvető döntéseket, amelyek rendezhetik a helyzetet, de a kérdést nem egyik napról a másikra fogják megoldani. Kifejtette: minden második ember, aki elkezdi az egyetemet, nem fejezi azt be, a diplomások egy meghatározó része pedig nem a szakmájában helyezkedik el. Balog Zoltán úgy véli: meg kell nézni, milyen képzésekre van szükség, de azokat erősíteni is kell. A pedagóguspályára állóknak sokat segítene az állam, míg a jogász- és közgazdászképzést kevésbé támogatnák.

Balog a Magyar Rektori Konferencia elnökségével tárgyalt

Az emberierőforrás-miniszter délután Pannonhalmán tárgyalt a Magyar Rektori Konferencia elnökségével. Balog Zoltánt és Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárt a testület hívta meg egyeztetésre. A rektori konferencia szerdán kiállt a hallgatók tiltakozó akciója mellett.

Balog Zoltán a találkozó után a bizalom megerősítéséről beszélt, és hozzátette, hogy a felsőoktatás átalakításában együttműködnek mindazokkal, akik benne dolgoznak. Konkrétumot se a tárcavezető, se a rektorok vezetője nem mondott. Mezey Barna csupán annyit közölt: folytatják a tárgyalást.

Hoffmann: Tarthatatlan

Tarthatatlan a jelenlegi felsőoktatási rendszer – mondta Hoffmann Rózsa Kecskeméten. Az oktatási államtitkár hozzátette: ebben mindenki egyetértett az átalakításról szóló előzetes konzultáción, a vélemények csak a rendszer hatékonyabbá tételéről különböznek.

Hangsúlyozta: jelenleg több mint kétszáz képzési helyen 8000-féle képzés folyik, a mostani diákvezetők pedig 7-12 éve főiskolások vagy egyetemisták.

Emlékeztetett, míg a Gyurcsány-kormány 105 ezer forintra tervezett tandíjával a szegényebb családok gyermekeinek esélyük sem lett volna továbbtanulni, addig az önköltséges felsőoktatási rendszer senkit nem rekeszt ki. A Diákhitel 2-t ugyanis úgy alakítják ki, hogy a törlesztőrészlet ne haladja meg a majd munkába álló fiatal fizetésének 4-5 százalékát. A kamatot pedig információnk szerint jelképes 1 százalékra csökkenthetik.

Hoffmann Rózsa elmondta: a miniszterelnök szombaton fog tájékoztatást adni arról, hogyan kívánja megoldani a felsőoktatási reform ügyét. További döntések a jövő heti kormányülésen várhatók.

Tüntetők várták

Énekelve, transzparensekkel és megcsonkított rózsákkal fejezték ki nemtetszésüket a kecskeméti főiskolások Hoffmann Rózsa látogatása iránt. „Radikális lépésekre vagyunk elszánva, és meg szeretnénk mutatni azt, hogy ellent fogunk állni ennek az egésznek, és nem hagyjuk magunkat” – nyilatkozta az egyik hallgató.

„Nem szeretnék, legalábbis itt Kecskeméten, sem a főiskolával, sem a hallgatókkal háborúzni. Hanem segíteni szeretnék” – mondta el a város fideszes polgármestere. Zombor Gábor jövőre 50 millió forintos ösztöndíjrendszert építene be a város költségvetésébe – ezzel támogatva a kecskeméti főiskolásokat. A diákok némán, az oktatók tapssal fogadták Hoffmann Rózsát, aki – miután megtartotta köznevelésről szóló előadását – a főiskolások kérdéseire is válaszolt.

Volt gimnazistaként

A budapesti középiskolások csütörtök délutáni demonstrációján tanárok és politikusok is részt vettek. Ott volt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Mendrey László is. Nem politikusként, hanem – állítása szerint – volt gimnazistaként jelent meg az egyik LMP-s országgyűlési képviselő a tiltakozó akción. Dorosz Dávid azt mondta: minden elérhető eszközzel támogatni kell a diákokat, hogy elérhessék céljaikat.

Nagy Dávid ülősztrájkba kezd

Egyetértenek-e az államilag támogatott keretszámok csökkentésével? – ezt a kérdést tenné fel a kormány tagjainak és az országgyűlési képviselőknek a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). A válaszokat még a következő országgyűlési választások előtt nyilvánosságra hozzák. A közlemény szerint ha egy képviselő nem válaszol, akkor a neve mellett a „nem érdekli a felsőoktatás” megjegyzés szerepel majd.

Nagy Dávid, a szervezet elnöke egyúttal bejelentette, hogy jövő szerdán, amikor a kormány ismét tárgyalja a felsőoktatás tervezett keretszámait, békés ülősztrájkba kezd a Parlamentnél. Közben az egyik közösségi portálon gimnáziumi tanulók – Télirózsás Diákforradalom címmel – tüntetést hirdettek ugyanerre az időpontra.

MSZP: Ne adják fel a tiltakozást!

Az MSZP elutasítja a keretszámok csökkentését. A szocialisták továbbra is arra buzdítják a hallgatókat és a szülőket, hogy ne adják fel a tiltakozást – mondta Kunhalmi Ágnes.

Az MSZP elnökségi tagja elmondta azt is, hogy kormányra kerülésük esetén a szocialisták mindenki számára ingyenessé tennék az első évet az egyetemeken, a Diákhitel 2 rendszerét pedig megszüntetnék.

„El fogjuk törölni a röghöz kötést, a röghöz kötés szerződését, az első év mindenkinek ingyenes lesz, és utána egy nagyon érzékenyen beállított, másodévtől bevezetendő tandíj- és ösztöndíjrendszert fogunk bevezetni, amelyet szeretnénk a következő évben megtárgyalni az érintettekkel, és ennek a rendszernek a részleteit, mert hogy az ördög mindig abban rejlik, velük együtt egy tárgyalóasztalnál szeretnénk kialakítani.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.