Az ingyenes hírügynökségi hírszolgáltatás bevezetése hozott lényeges változást az MTI elmúlt éveiben – mutatott rá Galambos István vezérigazgató-helyettes, felhívva a figyelmet arra, hogy a mintegy 50 ezer regisztrált felhasználó kétharmada naponta olvassa a híreket.
Az MTI megválasztott vezérigazgatója, aki januártól tölti be új pozícióját, beszámolt egy friss kutatás eredményéről, amely szerint a felhasználók úgy vélik: a hírügynökség az MTVA-val közösen működtetett tudósítói hálózata révén a magyar vonatkozású hírek sehol nem látott kínálatát nyújtja. A hírkiadást a megkérdezettek több mint fele illette a sokoldalú, széles körű, aktuális vagy naprakész jelzőkkel, és alig több mint tizedük vélte úgy, hogy az MTI elfogult vagy egyoldalú lenne – közölte Galambos István.
Sikertörténetek
Sikertörténetnek nevezte az elmúlt két évet az MTV szempontjából Medveczky Balázs vezérigazgató, emlékeztetve arra, hogy a közszolgálati tévé a 2009-ben megkurtított költségvetése révén elveszítette a nézők bizalmát. A Magyar Rádió három fő csatornájának műsoraiba naponta mintegy 2,1 millió ember kapcsolódik be – mondta Jónás István vezérigazgató, kiemelve hogy a Petőfi Rádión novemberben napi 700 ezres hallgatottságot mértek, ezt pedig utoljára a 90-es években érte el a csatorna.
A külpolitika és a sajtó
A külpolitika nem választható el a sajtótól, a diplomáciai tárgyalásokat meghatározza, hogy mi jelenik meg az újságokban – mondta az ország megítéléséről szóló beszélgetés vitaindítójaként a Külügyminisztérium helyettes államtitkára. Prőhle Gergely arról is beszámolt, hogy bár először igazán negatív színben 2006 őszén szerepelt az ország a külföldi sajtóban, a kormányváltás óta is nehezen kezeli a nyugati újságírás azt a helyzetet, hogy egy pártszövetség demokratikus keretek között jutott kétharmados többséghez. A magyar kormány is elkövetett egy-két hibát – tette hozzá, ide sorolva a médiatörvényt, valamint hogy ezt gyorsan követte a bankadó bevezetése. Mind mondta, azóta is az akkor kialakult hozzáállással közelítenek Magyarországhoz a nemzetközi sajtóban. A helyettes államtitkár az antiszemitizmus vádját az országgal szemben teljesen abszurdnak nevezte, amelyre racionális érvekkel szerinte nehéz válaszolni.
Kovács Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára szerint bár a kormány racionális érvekkel próbálja visszaverni az országgal szemben felhozott vádakat, az ellenfelei érzelmekkel manipulálnak.
Kettős mérce Magyarországgal szemben
Csermely Péter, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese szerint a nyugat-európai baloldal szemében „ősbűn”, hogy a jelenlegi kormány valóban demokratikus keretek között szerzett kétharmados többséget, de szerinte az országról kialakított képhez hozzájárul az Európában kialakult hisztéria, a kabinet unortodox megoldásai – amelyek gyakran nyugat-európai vállalatok érdekeit sértik –, valamint a baloldal európai szintű gyengülése is. A valódi problémának mégis azt nevezte, hogy kettős mércét alkalmaznak az országgal szemben.
A nyugati sajtó készen áll
Jan Mainka, a Budapester Zeitung főszerkesztője megjegyezte, bár már nincs olyan érdeklődés az ország iránt, mint a kormányválságkor, a nyugati sajtó készen áll, ha Magyarország támadási felületet szolgáltat.
Az ország elszigetelődését oldhatja a Duna World televízió- és rádiócsatorna – vélekedett egy másik beszélgetés keretében Gazsó L. Ferenc, az MTVA vezérigazgató-helyettese. Megállapításával a közszolgálati csatornákat monitorozó Közszolgálati Testület elnöke, Fábri György is egyetértett. Dobos Menyhért, a Duna TV vezérigazgatója elmondta, hogy a diaszpóramagyarság tájékoztatására szolgáló médiumok körét a Dunaworld.hu honlap egészíti ki, amely hamarosan össze lesz kötve a Kettősállampolgárság.hu oldallal.
Az MTVA tulajdonába került a gyártóbázis
Jövő nyáron–ősszel fejeződhet be a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap átszervezése, amikor a rádióműsorok készítése is a Kunigunda úti gyártóbázisra települ – mondta Böröcz István vezérigazgató, aki az átszervezés fontos eredményeként jelentette be, hogy a gyártóbázis a múlt héten az MTVA tulajdonába került.
A közszolgálati médiának senki másra át nem ruházható közösségi feladatai között szerepel, hogy olyan tükröt tartson a közösség tagjai elé, amelyben szívesen ismernek önmagukra – mondta Szalai Annamária, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke hétfőn, a Korrektúra konferencián tartott nyitóelőadásában.