Sok helyen nem is egészségügyi kérdés a rokkantsági ellátás

Sok helyen a rokkantsági ellátásra, a rehabilitációs ellátásra való igény szociális kérdés, és nem egészségügyi – fogalmazott Soltész Miklós szerdán.

TK
2012. 12. 05. 18:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soltész Miklós példaként említette, hogy míg Győr-Moson-Sopron megyében csak az új kérelmezők 17 százalékának nagyobb hatvan százaléknál a megmaradt munkaképessége, ezért nem részesülnek ellátásban, addig ez a mutató országosan 23, Északkelet-Magyarországon pedig mintegy 30 százalékos. Hozzátette: azok aránya, akiket rehabilitálhatónak minősítettek, az új kérelmezők közül a megyében 51, míg országosan 25 százalék.

Képzési programot indít a kormány a megváltozott munkaképességűek nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatásának elősegítésére.

Az Alkotmánybíróság (Ab) szerint alaptörvény-ellenes az a törvényi rendelkezés, amely bármely, akár minimális jövedelemmel járó keresőtevékenység végzése esetén is kizárja a rehabilitációs ellátás folyósítását. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) már korábban módosító javaslatot nyújtott be a kérdésben.

Nem változik a megváltozott munkaképességűek és a fogyatékos emberek foglalkoztatására fordítható támogatási keret nagysága jövőre – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár.

Az MTI kérdésére az államtitkár úgy nyilatkozott: Északkelet-Magyarországon „nagyságrendekkel nagyobb” azok aránya, akik egészségi állapotuk alapján munkába állíthatóak volnának, de szociális okok – például évtizedes állástalanságuk – miatt nem, mint Budapesten, Pest vagy Győr-Moson-Sopron megyében.

„Egy jobb gazdasági helyzetben lévő területén az országnak jóval kevesebben jelentkeznek eleve a rehabilitációs vizsgálatokra, és ez azt mutatja, hogy sok helyen a rokkantsági ellátásra, a rehabilitációs ellátásra való igény az szociális kérdés és nem egészségügyi” – fogalmazott Soltész Miklós.

Az államtitkár kitért arra, hogy a 2002-es kormányváltáskor az államadósság a GDP 52 százalékára, két és fél éve pedig több mint 81 százalékára rúgott, emellett „katasztrofális gazdasági helyzetben” vette át az irányítást az Orbán-kabinet. Hozzátette: ez olyan mértékű eladósodottságot jelentett, hogy szinte minden területen „hitelből, kölcsönből fizette az ország azokat a pénzeket, amelyeket adott esetben a rászorultak teljesen jogosan megérdemeltek, és bizonyos esetekben pedig meg sem érdemeltek”, ezért el kellett kezdeni a nagy ellátórendszerek átalakítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.