40 milliárdos támogatási kerettel számolhatnak a fogyatékosok

Nem változik a megváltozott munkaképességűek és a fogyatékos emberek foglalkoztatására fordítható támogatási keret nagysága jövőre – közölte Soltész Miklós.

PR
2012. 11. 15. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soltész Miklós tájékoztatása szerint az erre szánt költségvetési keret az ideihez hasonlóan 2013-ban is nagyságrendileg 40 milliárd forint lesz. A kormányzat célja, hogy minél több ember kapjon lehetőséget a munkára és a támogatási rendszer is teljesen egységes legyen – tette hozzá az államtitkár. Soltész Miklós a rokkantnyugdíj rendszerének átalakításával kapcsolatban elmondta: a törekvés az, hogy ha sikeres egy rehabilitációs foglalkoztatás, akkor lehetőség szerint ennek segítségével minél többen kerüljenek ki a munkaerőpiacra.

Nem csak pénzbeli juttatást kaphatnak a fogyatékosok

Az átalakítás legfontosabb része, hogy már nemcsak pénzbeli juttatást kaphatnak a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cégek, hanem azok piacra jutását is segítik. A közbeszerzési törvény módosításával ezt a lehetőséget kapják meg az állami és a magánvállalkozások – hangsúlyozta Soltész Miklós. Az év elején bevezetett rehabilitációs kártya eredményeit ismertetve az államtitkár elmondta, hogy eddig több mint 6400 megváltozott munkaképességű ember élt a kártya kedvezményeivel, emellett 3800 munkaadó veszi igénybe az ezzel kapcsolatos járulékkedvezményeket.

Soltész Miklós kedden a kormány honlapján közzétett videofelvételen azt mondta: a kormány több tíz milliárd forint értékben támogatja a fogyatékossággal élőket és az őket gondozókat az Új Széchenyi Terv már megjelent és hamarosan megjelenő pályázatai révén. Soltész szerint nem lehet széles társadalmi csoportokat tétlenségre kárhoztatni.

Az államtitkár szerdán közölte: jövőre átalakul a szociális intézmények finanszírozása. Nem lesz normatív támogatás, helyette feladatfinanszírozási összeget kaphatnak.

Az önkormányzati fenntartású szociális és gyermekvédelmi intézmények 2013. januári átvételével, a jelenlegi rendszer átszervezésével, de újabb költségvetési kiadásokat nem generálva biztosítja az állam a sérült emberek, valamint a rászoruló gyermekek és idősek hatékonyabb, biztonságosabb és kiszámíthatóbb ellátását – jelentette ki a tervezet november 7-i országgyűlési vitájában az Emmi államtitkára.

A rokkantnyugdíjasokat érintő, a kormányzat által módosított felülvizsgálati rendszerben mintegy ötezer ember nem élt a felülvizsgálat lehetőségével, ez pedig az adófizetőknek, valamint a valóban rehabilitációra vagy rokkantellátásra szorultaknak jelent könnyebbséget – jelezte Soltész Miklós. Hozzátette: az új vizsgálatokra a 2010-es adatokhoz képest csaknem húszezerrel kevesebben, mintegy 50 ezren jelentkeztek az idén.

Azok jelentkeztek, akik az ellátásra valóban rászorulnak

Ez az adat jelzi, hogy a rendszert érdemes volt átalakítani, mivel azok jelentkeznek, akik az ellátásra valóban rászorulnak – fogalmazott az államtitkár. Az Emmi korábbi tájékoztatása szerint a felülvizsgálatok első féléves adatai szerint a vizsgálatra kötelezettek csaknem 60 százaléka nem volt rehabilitálható, így ők továbbra is rokkantsági ellátásban részesülnek. A vizsgálatra kötelezettek több mint 28 százaléka rehabilitációs ellátásban részesül, így a rehabilitációt követően visszatérhet a munkába.

Kovács Ferenc, Nyíregyháza Fidesz–KDNP-s polgármestere a sajtótájékoztatón elmondta: a rendszer átalakítása a 120 ezer lelkes nyírségi megyeszékhelyet nagyban érinti, ahol 14 274-en részesülnek rokkantellátásban vagy szociális járadékban. Emellett a rehabilitált foglalkoztatottak száma is elég magas, köszönhetően a városban működő, megváltozott munkaképességűeket alkalmazó vállalkozásoknak – tette hozzá a városvezető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.