Soltész: A szocialisták „rokkantosítással” akarták kezelni a kríziseket

Nem lehet széles társadalmi csoportokat tétlenségre kárhoztatni – jelentette ki Soltész Miklós államtitkár.

NT
2012. 11. 08. 21:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soltész Miklós elmondta, míg a szomszédos országokban a társadalom 2-3 százaléka minősül rokkantnak, Magyarországon arányuk eléri a 7-8 százalékot. Szerinte ez azért alakulhatott ki, mert a szocialista kormányok a foglalkoztatási kríziseket a „rokkantosítás” kiterjesztésével próbálták kezelni. Ez az út azonban nem járható – tette hozzá.

A kormány elhatározta, hogy megújítja a rokkantosítás rendszerét, vagyis az új, objektív, 21. századi orvostudomány legújabb módszereit alkalmazva a 650 ezer rokkantnyugdíjas közül felülvizsgálatra hív be 180 ezer embert – részletezte. Mint mondta, Magyarország négy-öt városában – köztük Miskolcon és vonzáskörzetében – él a legtöbb rokkantnyugdíjas, valamint rehabilitációs járadékos, és ebből a térségből érkezik a legtöbb új kérelem is, ezért a borsodi megyeszékhely a szociális rendszer megújításáról szóló fórum első állomása.

A kormányzat szociális szemléletéről közölte: az idén a rendszerváltás óta nem látott tömeges üdültetésekre nyílt lehetőség az Erzsébet-program részeként; több mint százezer rászoruló, szociálisan hátrányos helyzetű felnőtt és gyerek táborozhatott a Balatonnál és az ország más helyein.

Kriza Ákos (Fidesz), Miskolc polgármestere elmondta: a város arra törekszik, hogy átlátható, követhető rendszert hozzon létre, ezért is döntött a közgyűlés a szociális és gyermekvédelmi ellátórendszer intézményi keretbe szervezéséről.

Hozzáfűzte: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 19 548 a rokkantak száma, rehabilitációra 18 420 ember kötelezett. Felülvizsgálatra 12 269-en várnak, az új kérelmezők száma 523, de ügyhátralék is van jócskán. Miskolcon mintegy másfél ezer hajléktalant tartanak nyilván, Borsod megyében – a megyeszékhellyel együtt – számuk csaknem kétezer. Ellátásukat az önkormányzattal megkötött ellátási szerződés alapján a Magyar Máltai
Szeretetszolgálat, a Napfényt az Életnek Alapítvány és a Magyar Vöröskereszt megyei szervezete végzi.

Kriza Ákos kitért arra, hogy az önkormányzat tulajdonában van a város egyik megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató szervezete, a Szocio Produkt Szolgáltató Kft., amelyet megrendelésekkel segítenek.
A sajtótájékoztatón elhangzott: Miskolcon az Autista Alapítvány jelentős pályázati összeghez juthat, illetve bölcsődeépítésre pályázati formában forrást kaphat a térség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.