A kormány képviselője hangsúlyozta, a kabinet nyugdíjaskorú közalkalmazottakat érintő döntése már jelenleg is 3036 egészségügyi dolgozót, köztük 1140 orvost és több mint 880 szakdolgozót érint. Mint mondta, a nyugdíjkorhatár utáni továbbfoglalkoztatásról minden esetben egyedi kérelmek alapján döntenek, ezeket azonban a kormány az intézményekkel együttműködve, „szervezett formában” kezeli.
Szócska Miklós tájékoztatása szerint az érintettek január 25-ig kapnak tájékoztatást munkaadójuktól az új szabályokról, ezt követően pedig 15 napjuk lesz nyilatkozni arról, meg kívánják-e őrizni munkahelyüket. Az államtitkár kiemelte, a kormány célja, hogy felmérje, mennyi dolgozóra van szüksége az egészségügynek, a megfelelő létszámkeret kialakítása közben pedig a szakmai szervezetekkel is egyeztetnek. Ezzel kapcsolatban az államtitkár még vasárnap azt mondta a Hír TV-nek, hogy a jelenleginél több orvosra és arányában több szakdolgozóra van szükség. Tehát álláshelyek nem szűnnek meg.
Mint Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kedden elmondta, várhatóan februárra készül el a mentességről szóló kormányrendelet. A kötelező nyugdíjazás ugyanakkor nem érinti az önkormányzatok által fenntartott intézményekben, így például az egészségügyi alapellátásban vagy az önkormányzati járóbeteg-szakellátó intézményekben dolgozókat.