Árpád-házi Szent Margit emlékére tart szentmisét Erdő Péter

Erdő Péter ünnepi szentmisét mutat be Árpád-házi Szent Margit emléknapjához kapcsolódóan vasárnap a margitszigeti domonkos kolostor romjainál.

WL
2013. 01. 18. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth János Csaba reményei szerint az elmúlt évekhez hasonlóan az idén is sok száz zarándok vesz részt a szentmisén, amelyen a szent királylány közbenjárását kérik a nemzetért. Mint elmondta, több mint három évtizedes hagyomány, hogy a magyar prímás minden januárban szentmisét mutat be a margitszigeti romoknál a Margit-naphoz legközelebbi vasárnap. Az első ilyen szentmisét Lékai László bíboros mutatta be a magyar szentek évében, 1979. január 21-én.

A sajtóreferens utalt arra, hogy Szent Margit rövid életének nagy részét ezen a szigeten élte le a 13. században. Akkoriban volt ott háza a premontrei rendnek, kolostoruk a domonkos és a ferences szerzeteseknek, zárdájuk pedig a dominikánus apácáknak. E virágzó egyházi életnek a török hódítás vetett véget a 16. században, az apácák utódai pedig a török uralom után telepedtek vissza a szigetre. Szent Margit valószínűsített sírjára 1971-ben márvány emléktáblát helyeztek el.

A katolikus egyház január 18-án ünnepli Árpád-házi Szent Margit halálának (katolikus megfogalmazás szerint: égi születésnapjának) évfordulóját. Kolostorba szülei, IV. Béla király (1235–1270) és Laszkarisz Mária királyné döntése nyomán került, a királyi pár ugyanis a tatároktól elszenvedett muhi vereség (1241) után született Margitot „az ország javáért Istennek ajánlotta” – mondta a sajtóreferens.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.