Muszáj emlékeznünk

„Ők megtették a kötelességüket, amit a haza nevében megköveteltek tőlük, és annál sokkal többet is: mindazt, amit lehetett.”

LM
2013. 01. 12. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hende Csaba – miután véget ért az évforduló alkalmából a Mátyás-templomban tartott szentmise – elmondta: a Magyar Királyi Honvédséget arra tervezték, hogy egy regionális konfliktus esetén a siker reményében tudjon szembeszállni közel hasonló erejű ellenfeleivel, de nem arra, hogy két világhatalom konfliktusában, a kor legmodernebb fegyverei ellen vegye fel a küzdelmet, rendkívül szélsőséges időjárási viszonyok között.

Megtették mindazt, amit lehetett

A feladatot, melyet a magyar királyi 2. hadseregre bíztak, nem lehetett megoldani – hangsúlyozta a tárca vezetője, hozzátéve hogy nem lehetett a rendelkezésre álló erőkkel és eszközökkel a kijelölt lehetetlenül hosszú védőszakaszt megtartani, különösen a megfelelő felszerelés, fegyverzet, utánpótlás és tartalék híján. „Ők megtették a kötelességüket, amit a haza nevében megköveteltek tőlük, és annál sokkal többet is: mindazt, amit lehetett” – mondta Hende Csaba.


A miniszter beszédét követően megkoszorúzták a múzeum udvarán lévő emléktáblát, majd Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke megnyitotta az éjjel 3 óráig tartó virrasztást. A volt miniszterelnök beszédében azt hangoztatta, hogy a doni katasztrófával kapcsolatban le kell számolni a téveszmékkel: valós számok és valós ítélkezés kell a témában. „Ez a hadsereg azt tette, amit tehetett, végig velük volt [ ], hogy a haza mindenek előtt” – hangsúlyozta.

A virrasztás ideje alatt a Kapisztrán téren hagyományőrző bemutatót, valamint korabeli felszereléseket, harci eszközöket tekinthetnek meg az érdeklődök.

Kövér László házelnök megbízásával magyar delegáció emlékezett Oroszországban az urivi áttörés 70. évfordulója alkalmából az Országgyűlés képviseletében. Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő, zuglói polgármester szombaton arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a delegációban vele tartott Mártha Tibor, Fényeslitke polgármestere, aki több évtizede kutatja a magyar katonák sírjait a Don-kanyarban, és Angyalosy Zsolt református lelkész. Papcsák kiemelte: a XXI. században is fontos megemlékezni azokról a katonákról, akik hazájukat szolgálva, hazájuktól távol haltak meg. A politikus gyertyagyújtásra és emlékezésre kért minden magyart. Mint mondta, a Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek ezrei szenvedtek és vesztek oda az orosz télben. A parlamenti delegáció a Don-kanyar több települése – köztük Rudkino, Boldirevka, Gremjacsje – magyar temetőiben koszorút és nemzetiszínű szalagot helyezett el. Utóbbi egy magánterület, ahol mintegy 300 magyar katona nyugszik, ismertette Papcsák Ferenc, hozzátéve hogy Rukinóban az elhunyt munkaszolgálatosokról is megemlékeztek.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.