A napokban tömegverekedés tört ki Kecskeméten fiatalok között, mert előző nap két leány egymást becsmérelte a Facebookon. A közelmúltban rendezett Biztonságosabb internet konferencián a legtöbb felszólaló arra hívta fel a figyelmet, hogy manapság a korábbi támadásfajták mellett egyre több új típusú világhálós veszély leselkedik a gyermekekre. Krasznai Csaba, a HP IT-biztonsági szakértője kollégáival ötvenfős önkéntes oktatókból álló kört alakított, amellyel az országot járva eddig ezerkétszáz gyermeknek segített.
Tapasztalatairól szólva elmondta: missziójuk kezdetén arra gondoltak, hogy a számítógépes vírusok és az online átverések elkerülése jelenti majd a legfőbb problémát, ám hamar kiderült: nem ez az igazi baj. Helyette olyan fogalmakat ismertek meg igen gyorsan, mint a cybernullying (internetes kiközösítés) vagy az online zaklatás. Amikor egy iskolába mentek oktatni, egy hetedikes lány érkeztük láttán felkiáltott: „Itt van a bácsi, aki megtanítja, hogy ne mutassuk meg a neten a mellünket!” A szakember kiemelte: a gyermekek úgy mennek bele az ilyen cselekvésekbe, hogy jó mókának tekintik, nem gondolnak azok következményeire; s hozzátette, majdnem minden iskolában találkoztak már olyan gyermekkel, akit zaklattak.
Rakoncza Zsolt, a Symantec fogyasztói üzletágának, a Nortonnak a vezetője is megdöbbentő adatokat közölt. A gyermekek húsz százaléka saját bevallása szerint gyakran tesz olyasmit az interneten, amit szülei nem engednének meg neki. Az „elszabaduló bulikról”, amikor a születésnapi partin több ezren jelentek meg, sok hír szólt, de a gyermekek egyébként is túl sok személyes információt és árulkodó képet tesznek közzé magukról a világhálón.
További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában