Főiskolai profilváltást szorgalmaznak

A kétéves felsőoktatási szakképzésre való átállás lehet a főiskolák struktúraváltásának egyik fő iránya.

Magyar Nemzet
2013. 04. 13. 5:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hároméves alapképzés helyett kétéves, diplomát nem adó felsőoktatási szakképzésre térhetnek át a főiskolák a múlt hónapban meghirdetett struktúraváltás jegyében. A Magyar Nemzet megírta, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere március 1-jén jelentette be, hogy a kormány 11 milliárd forintos segélyalapot hoz létre az egyetemek és főiskolák pénzügyi gondjainak megoldására, de cserébe azt várja, hogy az intézmények hajtsanak végre profiltisztítást, azaz alakítsák át vagy számolják fel a legkevésbé népszerű, nem eléggé versenyképes képzéseiket.

Az átalakítási tervek részletei csak nyárra várhatók, de Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár már felvetette, hogy a főiskoláknak a felsőoktatási szakképzés felé lenne érdemes elmozdulniuk, amely az alapképzéshez hasonlóan érettségire épül, de rövidebb, és nem ad diplomát. Az államtitkár szerint fontos, hogy ne vigyék zsákutcába a fiatalokat azzal, hogy olyan oklevelet adnak a kezükbe, amivel nem tudnak mit kezdeni, az intézményeknek ezért nem szabad mindenáron erőltetni azokat a képzéseiket, amelyek nem elég eredményesek.

Az irányváltás egyik érintettje a Nyíregyházi Főiskola lehet, amelynek állami támogatása öt év alatt több mint felével (3,4 milliárd forinttal) csökkent, ezért néhány kisebb szakot – például a szláv nyelvi szakokat – már most sem hirdette meg. Jánosi Zoltán rektor a Magyar Nemzet érdeklődésére azt mondta: ők az elmúlt években már jelentősen növelték a szakképzés arányát. A főiskola az idén nyolc szakot hirdetett meg, az alapképzés mellett felsőoktatási szakképzési formában is (például kommunikáció, turizmus-vendéglátás, mezőgazdasági mérnök). Ezeknek az önköltsége is alacsonyabb, mint BA-s társaiknak: 150-200 ezer forint helyett csak 100 ezerbe kerülnek félévenként. Jánosi szerint a főiskolák magas szinten el tudják látni a felsőoktatási szakképzéssel összefüggő feladatokat, ha a reális munkaerő-piaci kereslethez igazodnak, és ha az egyetemek szelektáltan alkalmazzák ezt a képzési formát.

(Csókás Adrienn)

A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.