Felsőoktatás: 11 milliárdos segítség érkezett

A kormány 11 milliárd forintos keretösszeggel felsőoktatási struktúraváltást segítő alapot hoz létre.

KG
2013. 03. 01. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán elmondta, hogy kétmilliárd forinttal indítják az alapot, amelyet folyamatosan töltenek fel. Kiemelte, hogy a finanszírozási kérdésekben megkezdődtek az egyeztetések a felsőoktatási intézményekkel, amelyekkel kétoldalú megállapodásokat kötnek majd. Két intézménnyel már tárgyalnak, jövő héten pedig további öttel kezdődik meg az egyeztetés.

A tárca vezetője reményét fejezte ki, hogy másfél hónapon belül le tudják zárni a tárgyalásokat. Elmondta: három változatot terjesztettek a kerekasztal elé a gazdasági és pénzügyi irányítás kérdésében, és a kancellárrendszer ügyében ott tartanak, hogy akár testületi formában is megvalósulhatna az a támogató–ellenőrző funkció, amelyre a kormány szerint a felsőoktatási intézményeknek szüksége van.

A hallgatói szerződések ügyében rámutatott: háttértanulmányt bocsátottak a kerekasztal rendelkezésére, a hallgatók 10 százalékának megkérdezésével készült anyag szerint a fiatalok 8,2 százaléka már dolgozott külföldön. Tavaly több mint 40 százalék gondolkodott külföldi munkavállaláson, ami a tárca vezetője szerint aláhúzza a hallgatói szerződések ügyét. A hallgatói szerződések kapcsán olyan módosításokat javasoltak, amelyek reményei szerint elfogadhatók lesznek.

A szakok áttekintése ügyében jelezte: a Magyar Rektori Konferencia ütemtervet terjesztett elő, amelynek alapján még az első félévben megvitatható lesz, melyek azok a szakok, amelyekre nem a jelenlegi formában vagy egyáltalán nincs szükség.

Balog Zoltán közölte még: a kerekasztal egy taggal, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével bővült. A grémium vezetését a miniszter átadta az új felsőoktatási államtitkárnak, Klinghammer Istvánnak. Klinghammer azt mondta: az a cél, hogy minőségi irányba mozduljon el a felsőoktatás, a diplomák értéke növekedjen, és hogy nyugalom, békesség legyen a területen.

Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia elnöke azt mondta, örömmel üdvözölték az álláspontok közeledését, alapvető szempont, hogy a felsőoktatás körüli viszonyok nyugvópontra kerüljenek. Nagy Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke elmondta: azt az álláspontot képviselték, hogy az alaptörvénynek elveket kell rögzítenie, és azt hangsúlyozták, hogy a Magyarországon tandíjmentesen megszerzett diploma, valamint a mögötte lévő tudás itthon kamatozzon. Nagy Dávid örömtelinek nevezte Klinghammer Isván kinevezését felsőoktatási államtitkárrá.

Csütörtökön hallgatók és oktatók tiltakoztak közösen élőláncot alkotva a Budapesti Corvinus Egyetem épületénél az ellen, hogy a felsőoktatási intézményből oktatókat bocsássanak el.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma továbbra is a fair play szabályai szerint kívánja folytatni a tárgyalásokat a Felsőoktatási Kerekasztal résztvevőivel, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) feltételeit néhány apró kiegészítéssel elfogadhatónak tartja – közölte az oktatási államtitkárság február végén.

A HÖOK korábban, a szervezet soproni közgyűlésén döntött arról, hogy akkor vesz részt a jövőben a felsőoktatási kerekasztal munkájában, ha a fennállásáig nem változik a tárgyalt kérdésekben a jogszabályi környezet, kivéve a külön megegyezést.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.