A helyettes államtitkár felidézte, hogy Angela Merkel kancellár és Peer Steinbrück szociáldemokrata kancellárjelölt televíziós vitájában Steinbrück felvetette Magyarország esetleges kizárásának a lehetőségét az Európai Unióból.
Prőhle Gergely hangsúlyozta, hogy válaszában Angela Merkel megvédte Magyarországot. Steinbrück egyik korábbi, Svájccal kapcsolatban elmondott szavait idézve azt is mondta a kancellár, hogy „nem kell rögtön a lovasságot küldeni”.
Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádiónak adott interjújában „a riporter kérdésére tehát egyáltalán nem Merkel, hanem Steinbrück hasonlatát kommentálta”, amikor arról beszélt, hogy nem volt jó ötlet, amikor a németek tankokat küldtek Magyarországra – mondta. A Spiegel Online-nal szemben tehát „szó sincs arról, hogy ezt bárki reális lehetőségként értelmezné” – mondta Prőhle Gergely.
A német külügyminiszter bírálta Orbán Viktor miniszterelnök Németországra tett kijelentését hétfőn Belgrádban. Az ügyben megszólalt több német vezető politikus és Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke is. A miniszterelnök rádiós nyilatkozatával német lapok is foglalkoztak. A Spiegel Online Orbán náci módszerekkel vádolja Merkelt címmel közölt beszámolót. A Focus Online a Nem éppen diplomatikus kormányfő – Orbán náci módszereket feltételez Merkelről címet adta beszámolójának.
A Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége (BUOD) hétfőn nyílt levélben fordult az Európai Parlament (EP) német képviselőihez, kérve tőlük, hogy a Magyarországgal kapcsolatos vitákban törekedjenek tárgyilagosságra és kerüljék a kettős mérce alkalmazását. A szervezet azt is kéri az EP német tagjaitól, hogy „alapjaiban tiszteljék a magyar szuverenitást az alkotmányozás folyamatában”, és „tartsák tiszteletben a szabadon választott magyar polgári és kereszténydemokrata kormányt, amely elkötelezett a demokratikus alapértékek mellett”.
A BUOD szerint az EP-ben „néhány képviselő az újabb magyar törvénykezés alapos ismerete nélkül, nagyon is átlátszó politikai indíttatásból Magyarországot folyamatosan pellengérre állítja, és eljárásokat tervez, amelyek semmivel (...) sem igazolhatók”.
A Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége – saját törekvése szerint – a Németországban élő magyarok érdekeit képviseli; az ernyőszervezetnek több mint 20 tagszervezete van.