Két év múlva Szegedet is mobilgát védheti

Elkészült a szegedi partfal rekonstrukciójának kiviteli terve, ősszel megkezdődhet a mobilgát alapjának megépítése.

MD
2013. 06. 27. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója csütörtöki szegedi sajtótájékoztatóján elmondta: a közbeszerzési felhívás megjelenését augusztusra várják, és októberben a tervek szerint megkezdődhet a beruházás. A projekt befejezése 2015 márciusára várható.

A szakember hangsúlyozta: sok tapasztattal gazdagodtak a dunai áradás során Szentendrénél végzett védekezést megtekintve. Így nemcsak külföldi példákból figyelhették meg a Szegeden elképzelt árvízvédelmi rendszer működését, hanem a helyszínen ismerhették meg a mobilgát lehetőségeit.

A partfal-rekonstrukció uniós támogatással, 1,8 milliárd forintból valósul meg. Az önkormányzat a belvárosi árvízvédelmi rendszer rekonstrukciójára 1,5 milliárd forintos uniós támogatást nyert el, amelyet 317 millió forintnyi saját forrással egészít ki.

A beruházásnak köszönhetően a védelmi rendszer a korábbi legnagyobb árvízi szintnél 1,2 méterrel magasabbra épül meg Szeged belvárosában. Az új partfal speciális alumíniumötvözetből készül, az illesztéseknél gumitömítésekkel. Megfelelő kezelés és tárolás mellett legalább harminc év az élettartama – mondta el Tóth László, a tervező Mélyépterv Komplex Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A mintegy 2,1 kilométeres gátszakaszon az útszinthez képest három-négy méteres mélységig szivárgásgátló fal épül, két szivattyúteleppel. A régi támfal előtt pedig új vasbeton köpenyfalat alakítanak ki. A betonmellvédet részben visszabontják, és a megmaradó szerkezet tetejére 60 és 120 centiméter magas mobil árvízvédelmi fal kerül.

A Németországban és Franciaországban már sikerrel alkalmazott megoldás lényege, hogy egymástól háromméteres távolságba fémoszlopokat szerelnek föl, amelyek közé gumitömítéssel ellátott fémprofilok kerülnek. A gát alsó szakaszára 60, középső szakaszára 120 centiméteres mobil fal kerül, amelyet szükség esetén 24 óra alatt összeállíthatnak az árvízvédelmi szakemberek.

Legutóbb 2006 húsvétján volt kritikus a helyzet Szegeden, amikor a Tisza 1009 centiméteres szinten tetőzött, és bebizonyosodott, hogy az 1880-as években emelt, majd az 1970-es években felújított belvárosi partfal a következő évtizedekben nem lesz képes ellenállni a várhatóan egyre magasabb vízszinteknek. A védekezés során a legkritikusabb pillanatok azok voltak, amikor a régen elfeledett közműcsatornák mentén komoly szivárgások alakultak ki – mondta korábbi sajtótájékoztatóján Botka László (MSZP) polgármester.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.