Történelmi árvíz és összefogás testközelből

Soha nem volt még ilyen magas a Duna vízállása, és talán soha nem volt még ekkora összefogás sem. Az mno.hu videósai testközelből tudósítottak az eseményekről.

Molnár Dániel
2013. 06. 15. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az árhullám először a Szigetközt érte el, Nagybajcs és Győr mellett Győrújfalu is kritikus pontnak számított, utóbbit végül ki is kellett telepíteni gátszakadás veszélye miatt. Komárom és Esztergom térségében a Duna nem okozott nagy gondokat. A Dunakanyarban annál kritikusabb volt a helyzet, Kisoroszit a folyó elvágta a külvilágtól, míg Dunabogdányban a katonaság, a tűzoltóság, a katasztrófavédelem és a helyiek mellett erdélyi önkéntesek is a víz megzabolázásán munkálkodtak, melyről az mno.hu stábja is beszámolt videójában.

Tahitótfalun átszakadt az elsődleges gát, ám egy ideiglenes, másodlagos védművel sikerült megvédeni a települést. Szigetmonostor is hasonlóan járt, ott a víz lakatlan területeket öntött el. A 11-es út mellett folyamatosan zajlott a védekezés, ennek ellenére egy nagy szakaszon víz alá került, ezzel nehezítve a közlekedést. Szentendrét a turisták áradata miatt lezárták, Budapest felől csak a területre érvényes lakcímkártyával lehetett bejutni. A város mobilgátja ugyanakkor beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Részben ennek is köszönhetően zöld utat kapott a római-parti árvízvédelmi fal beruházási koncepciója, így a jövőben elkerülhető lesz, hogy az egész térség víz alá kerüljön. A Duna által elárasztott Római-partot az mno.hu kamerája is megörökítette.

Az árvízi védekezési szakasz a legkritikusabb napokban országos szinten meghaladta a 800 kilométert. Bakondi György árvízi helyreállítási megbízott csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, hogy több mint 10 millió homokzsákot használtak fel összesen az elmúlt napokban.

 

Orbán Viktor miniszterelnök mindvégig személyesen irányította a védekezést.

 

Áder János szerint vízválasztóhoz értünk, 2006-ban azt mondták az árhullámról, hogy százévente jön ilyen, hét év elteltével újabb, immár rekordszintű árvíz érkezett. Szerinte óriási felelőtlenség lenne, ha nem számolnánk azzal, hogy néhány éven belül újabb, akár még a mostani rekordot is megdöntő árvíz érkezhet.

A Margitszigeten több napon keresztül önkéntesek százai építették a nyúlgátat. Bajnai Gordon, az Együtt 2014–Párbeszéd Magyarországért választási szövetség elnöke is lapátolta a homokot társaival, és stábunknak elismerte: nagyon jól szervezett volt minden. A Vigadó téri hajóállomást is elmosta a Duna, a 2-es villamos sínjein emberek százai gyűltek össze, hogy lefotózhassák a víz alá került épületet.

Kulcson a legnagyobb gondot nem a magas vízállás jelentette, hanem a Duna hirtelen visszahúzódása, ami – tekintve, hogy a település egy része löszfalra épült – földcsuszamlásokat, és ezáltal a házak megrogyását eredményezi.

Hazánk déli részén is volt probléma bőven, például a Gemenci-erdő is teljesen víz alá került. Ott forgatva stábunk is lencsevégre kapott egy kiutat kereső, napsütésben szárítkozó vadmalacot.

Baján eközben a Petőfi-sziget védelmét biztosították a szakemberek, ám a nagyobbik szigetet fel kellett adniuk, különben a víz Báta alsó utcáit öntötte volna el. Bátán így is kritikus volt a helyzet, még kedden is több százan dolgoztak a védmű megerősítésén, végül a megyei katasztrófavédelem lezárta a települést. Az mno.hu stábja ott lehetett és a gátról mutathatta be a nem mindennapi védekezés részleteit.

Forgatócsoportunk az országot végigjárva követte az árhullámot, nézze meg videós összeállításunkat!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.