Tíz éven belül robbantanának a szövetkezetek

A takarékok mellett a vámosszabadi menekülttáborról és Weöres Sándorról is szót ejtettek a Házban.

KG
2013. 06. 26. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyobb szerepet szán a kormány a takarékszövetkezeteknek az ország pénzügyi vérkeringésében, részesedésüket tíz éven belül két-háromszorosára növelnék – mondta Fónagy János, a fejlesztési tárca államtitkára a szövetkezeti hitelintézetek összevonásáról szóló előterjesztés expozéjában. Hozzátette: az uniós források több mint felét a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtanák, és a takarékszövetkezeteknek ebben a folyamatban is szerepet játszanának.

Az unió által elvárt tőkemegfelelési és likviditási mutatók biztosítását is szolgálja az előterjesztés, ugyanakkor a tervezett intézkedések nem változtatják meg a szövetkezetek működését – jelentette ki, hangsúlyozva: megmarad az egy tag, egy szavazat szabálya. A szövetkezetek hatékonysága meg sem közelíti a kereskedelmi bankokét és a külföldi versenytársakét, üzleti folyamataik néhol kezdetlegesek, és magas a rendszerkockázatuk is – emlékeztetett az elmúlt évek csődjeire.

Fónagy János problémának tartja, hogy a jogszabályok eddig nem kötelezték integrációra a szövetkezeteket. Mint mondta, az uniós szabályok változása is az összefogásra késztetik a szövetkezeteket, amelyek így tehetnek szert versenyelőnyre. Az integrált takarékszövetkezeteket létrehozó előterjesztés alapvetően kockázatkezelési és intézményvédelmi szerepet lát el – hangsúlyozta –, az egyetlen szervezethez kötelező lesz csatlakozni.

Az indítvány vitájában a szocialista Józsa István egy újonnan létrejövő, államilag ellenőrzött, „eluralt” rendszert vizionált, amelyben kiüresítik a tagok tulajdonosi jogait. Szerinte az előterjesztés amellett, hogy „kodifikációs fércmunka”, a tulajdonnal való rendelkezés, valamint az esélyegyenlőség és a választott vezetők jogát is sérti. Úgy véli: az Európában is nagy hagyományokkal rendelkező takarékszövetkezetek azért jöttek létre, mert a kistelepülésekre nem jutottak el a profitorientált nagybankok.

A jobbikos Nyikos László a hatalom még nagyobb koncentrációja felé tett lépésként értékelte a szövetkezeti hitelintézetek összevonását. Az ellenzéki képviselő elfogadhatatlannak nevezte, hogy – mint mondta – az érintett pénzintézetek ügyfelei feje felett hozott döntéssel csökkennek a betéteseket védő garanciák.

Az LMP nevében felszólaló független Vágó Gábor szerint a törvénytervezet céljaival egyet tudnak ugyan érteni, de a megvalósítás részleteivel nem, mivel gyengítik a takarékszövetkezeteket, és a „kormányzat közelében álló oligarchák zsebét tömik”.

Az ülést vezető Latorcai János lezárta a kivételes sürgősséggel tárgyalt javaslat összevont általános és részletes vitáját, így a képviselők akár már csütörtökön elfogadhatják az indítványt.

A napirendi pontok után a fideszes Ágh Péter a száz éve Szombathelyen született Weöres Sándorra emlékezett, a jobbikos Magyar Zoltán pedig a vámosszabadiba tervezett menekülttábor ellen szólt. Latorcai János lezárta a szerdai napirend tárgyalását. A képviselők csütörtökön 10 órakor határozathozatalokkal folytatják munkájukat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.