Lapinformációk szerint Csatáry László szombaton hunyt el. Az idős férfit régóta belgyógyászati panaszokkal kezelték, az elmúlt napokban ezért volt az egyik fővárosi kórházban. Tüdőgyulladást kapott, ezért egy másik kórházba szállították át, ahol a szervezete végül feladta a harcot – írja a Bors. A férfi ellen háborús bűntettek miatt folyt eljárás Szlovákiában és Magyarországon is – emlékeztet a napilap.
A szeptember 26-án esedékes ülésen arról születhetett volna döntés, hogy Csatáry Lászlónak melyik büntetés-végrehajtási intézetben kellene letöltenie a rá kiszabott életfogytig tartó szabadságvesztést. Ennek előzménye, hogy a kassai kerületi bíróság idén márciusban életfogytig tartó szabadságvesztésre változtatta a kassai népbíróság által 1948-ban „fasiszta megszállás és kollaboráció” miatt hozott halálos ítéletet. A népbíróság eredeti ítéletét azért minősítette át a kassai ítélőtábla, mert a hatályos szlovák jogrend nem számol halálbüntetéssel, és így az egykori ítélet csak így vált végrehajthatóvá.
Csatáry László halálával Magyarországon megszűnik az eljárás a háborús bűntettel vádolt férfi ellen. Az elhunyt férfi Kanadában élő családtagjai hamarosan Magyarországra érkeznek.
A halálhír hivatalos megerősítését fogja kérni a kassai kerületi bíróság az illetékes magyar szervektől, s a megerősítés után indítványozza majd az ügyben folytatott eljárás megszüntetését – közölte Marcela Gálová, a kassai kerületi bíróság szóvivője. Szerinte mivel az üggyel foglalkozó bíró jelenleg szabadságát tölti, több hét is eltelhet az eljárás hivatalos leállításáig, ám az ügyben szeptember 26-ára kitűzött tárgyalást várhatóan már nem tartják meg.
A márciusban megváltoztatott ítélet eredetijét a főként „politikai bűncselekményekkel” foglalkozó kassai népbíróság hozta 1948. június 8-án egy egynapos perben.
Csatáry László a náci bűnösök után nyomozó Simon Wiesenthal Központ (SWC) állítása szerint 1944 tavaszán (a Magyarországhoz tartozó) Kassán rendőrparancsnokként kulcsszerepet játszott több mint 15 ezer zsidó Auschwitzba deportálásában. Csatáry Lászlót Efraim Zuroff, az SWC jeruzsálemi irodájának vezetője jelentette fel 1944-es, majd később 1941-es deportálások miatt. A Budapesti Nyomozó Főügyészség alaptalannak minősítette Zuroffnak azt az állítását, hogy Csatáry Lászlónak köze lehetett az 1941-es kamenyec-podolszkiji deportálásokhoz. A 98 éves Csatáry László kezdettől fogva tagadta bűnösségét.