Jó sok pénzzel lehet nekimenni a hálapénznek

Módszeres intézkedések és nagyon sok pénz szükséges a „para” ellen.

LR
2013. 09. 25. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészségügyre fordított kiadásokat jelentős mértékben kell emelni 2014-ben, mert e nélkül nem lesz fenntartható az ágazat – mondták egybehangzóan a Magyar Rezidens Szövetség által szervezett szerdai, budapesti fórum résztvevői. Dénes Tamás, a szövetség elnöke a hálapénz felől közelítette meg a kérdést, mondván: a hálapénz egyrészt kiszolgáltatottá teszi a beteget, rossz az orvosnak, és rossz az ellátást igénybe vevőnek is. Úgy véli, a szakorvosi ösztöndíjak bevezetése és a béremelés jó lépés, de az orvosi fizetéseket olyan szintre kell emelni, hogy ne érje meg elfogadni a hálapénzt. Az elnök korábban az MNO-nak adott interjújában részletesen beszélt a felelősségről, a hálapénz mechanizmusáról. Külön nehezíti a helyzetet, hogy a „para” azonnali kivezetése a rendszerből ellátási gondokat okozna.

A rezidensek által megpályázható ösztöndíjak és a hiányszakmát támogató források nélkül nincs jövőképük az orvosoknak, hiszen miután szakvizsgáznak, jövedelmük jelentősen csökken – mondta a rezidensek elnöke. Dénes Tamás szerint ki kell mondani, hogy „aki nem fogad el ma Magyarországon hálapénzt, az nagyon rossz helyzetben van”, és ez a rendszer nem fenntartható.

• A rezidensek háborút hirdettek a hálapénz ellen


• Szócska még nem végzett a tabumentesítéssel

 

• Perverz motivációs eszközök az egészségügyben?

 

• Kiskirályok és csicskák az ágazatban

 

• Egészségügy: csak kiválasztottaknak?

 

• Ez a rendszer is megbukik egyszer

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke egyetért azzal, hogy az ágazatnak jelentős többletforrásra van szüksége, valamint átlátható, koherens életpályamodellre, amelyet a kamara már régen kidolgozott. Mint mondta, a 2013-as egészségügyi közfinanszírozás összege csökkent az elmúlt évekhez képest is, és a GDP sokkal nagyobb arányát kellene az ágazatra költeni. A kamarai elnök úgy fogalmazott, az alapellátás vergődik, nem mennek kevesebben külföldre a kórházi járóbeteg-szakellátásból, és egy friss felmérés szerint a magyar orvoskar fizikai és lelki állapota sem mondható jónak.

Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke jó kezdeményezésnek tartja a rezidensek hálapénz elleni kampányát. A paraszolvencia megszüntetése kívánatos, ugyanakkor úgy véli, azonnali megszüntetése működési zavarokat okozna. A Bethesda Gyermekkórház főigazgatója szerint az egészségpolitika módszeres intézkedéseivel kell megszüntetni „ezt a mételyt”. Ehhez azonban elsődlegesen pénz kell – tette hozzá.

A kórházszövetségi elnök szerint az idei béremelés előremutató, de a bérfejlesztésből nem lehet kihagyni a nem egészségügyi dolgozókat, továbbá a mozgóbér emelésére is forrást kell találni. Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke is azon a véleményen volt, hogy emelni kell az ágazat GDP-arányos kiadásait, hiszen – mint mondta – az egészségügy nemzetstratégiai kérdés. A testületi vezető azt szorgalmazza, hogy a mindenkori nemzetgazdasági átlagbér másfélszerese legyen egy kezdő orvos bruttó alapbére, a kezdő szakorvosi bér pedig bruttó háromszorosa.

Velkey György kérdésre válaszolva azt mondta, a kórházi fekvő- és járóbeteg-ellátásra jövőre első lépésként 60-80 milliárddal többet kellene fordítani, béremelésre további 17-20, illetve személyi juttatásokra 25-30 milliárdot. Éger István szerint az egészségügy kiadásait, mintegy 800 milliárdot minimálisan másfélszeresére kellene emelni, az alapellátás finanszírozásának 90 milliárdját pedig meg kellene duplázni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.