Knud Bartels, a bizottság elnöke kifejtette: a Katonai Bizottság vezérkari szintű szervezete évente egyszer találkozik ebben a formában, annak érdekében, hogy a NATO katonai hatóságai előtt álló fontos kérdéseket megbeszéljék, és az Atlanti Tanácsot megfelelő időben reális, konszenzusalapú tanáccsal lássák el. Azt mondta: a bizottság ülésén a szövetség átalakításáról és az azt bemutató 2015-ös hadgyakorlatról is tárgyalni fognak. Mindezek előtt azonban a szövetség afganisztáni, majd nyugat-balkáni – koszovói – szerepvállalásáról egyeztetnek.
Hende Csaba honvédelmi miniszter megnyitóbeszédében kiemelte, hogy a Magyar Honvédség 1000 fős műveleti szerepvállalásának szintjét a jövőben is fenn akarják tartani, ezért megkezdték az afganisztáni kivonulással felszabaduló erőik más műveleti területen alkalmazásának tervezését. Hangsúlyozta a Nyugat-Balkán, így Koszovó biztonságának kiemelt jelentőségét. Kijelentette: a KFOR-művelet kulcsfontosságú a régió biztonsága szempontjából, és előreláthatóan a jövőben is az marad.
Hende Csaba üdvözölte, hogy a budapesti vezérkari főnöki találkozónak Afganisztánon túl kiemelt témája az úgynevezett Kapcsolt erők-kezdeményezés is, amely – mint mondta – nagymértékben meghatározza, hogy a nemzeti haderők milyen tevékenységet folytatnak majd 2014 után, a chicagói védelmi csomagban megfogalmazott „NATO Erők 2020” cél elérése érdekében. Hende Csaba szerint „ezért nem túlzás, hogy a Kapcsolt erők-kezdeményezés a jövő NATO-jának is egyik fő mozgatórugója lesz”.
A miniszter kitért arra is, hogy az Európára számottevően ható gazdasági válságból fakadó forrásszűkülés negatívan érintette a szövetség kohézióját. Ezzel együtt kiemelte: Magyarország kormánya határozatban kötelezte magát, hogy 2013 és 2015 között a honvédelmi tárca költségvetési támogatása nem csökken, majd 2016-tól kezdődően a GDP-részarány évi legalább 0,1 százalékos növelésével 2022-re eléri a GDP nagyjából 1,4 százalékát.
„A NATO sikeres működésének sarokköve a szilárd transzatlanti kapcsolat, amely révén a szövetség a leghatékonyabb választ nyújthatja a globális biztonsági környezetben gyakran változó, nehezen kiszámítható folyamatokra és az új típusú kihívásokra” – fogalmazott a miniszter, első helyen kiemelve a terrorizmust és az informatikai rendszereket érintő fenyegetéseket.
Hende Csaba beszédének végén a résztevők egyperces néma felállással fejezték ki tiszteletüket azon katonák előtt, „akiknek a NATO-műveletek sikere köszönhető”, továbbá azokra emlékeztek, akik szolgálatteljesítés közben megsebesültek vagy meghaltak.