Navracsics Tibor sajtótájékoztatón emlékeztetett, az ügyben levélben fordult a biztoshoz, mert Írország mind ez idáig arra hivatkozott, hogy nem köteles végrehajtani a magyar bíróság ítéletét, mert nem csatlakoztak egy ezzel összefüggő uniós kerethatározathoz.
A miniszter közölte, az Európai Bizottság osztja a magyar álláspontot. Írországnak kötelessége lenne a kerethatározatot végrehajtani, és nem hivatkozhatna arra, hogy Francis Ciarán Tobin büntetése nem hajtható végre az ír büntetés-végrehajtási intézetekben – jelentette ki. Egy 2008-ban elfogadott kerethatározat szerint az uniós tagállamok elismerik a más tagállamok által hozott ítéletek érvényességét, és végrehajtják saját országukban. Navracsics Tibor elmondta, megítélésük szerint Írország nem a kerethatározatban szabályozott feltételeknek megfelelően tette azt a nyilatkozatát, amely átmeneti mentességet biztosít számára a határozatban foglaltak végrehajtása alól.
Ez ügyben Viviane Redinghez fordultak, és azt tudakolták, helyesen értelmezik-e a jogot, vagyis hogy 2014. december 1-jétől az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Írország ellen, és Magyarország is eljárást indíthat az Európai Bíróságon Írország ellen, ha nem harmonizálja a kerethatározatot a belső jogával.
Reding válaszleve szerda este érkezett meg, és a lényege az, hogy a bizottság osztja a magyar álláspontot. Egyetért azzal, hogy Írország nyilatkozata, mivel nem a kerethatározat elfogadásának időpontjában történt, nem érvényes.
Írország nemcsak, hogy későn élt a nyilatkozattal, de ez a nyilatkozat és ebből adódóan az átmeneti mentesség jogszerűen létre sem jött – mondta Navracsics Tibor. A miniszter közölte, az alapjogi biztos azt javasolta neki – ismerve az ír igazságügyi miniszter elkötelezettségét és nyitottságát a diplomáciai csatornákra – próbálja meg személyes találkozón sürgetni ír kollégáját, hogy Írország még a 2014. december 1-jei határidő előtt rendezze a jogi helyzetet, és megoldást találjanak a Tobin-ügyre.
Az ír igazságügy-miniszternek jelezték csütörtök reggel, hogy a magyar álláspontot osztó válaszlevelet kaptak – tette hozzá Navracsics.
Elmondta, jelezte ír kollégájának, hogy kétoldalú találkozót tart szükségesnek az ügyben az október 7-én tartandó bel- és igazságügyi tanács ülésekor. Kitért arra is, még „néhány napig él a remény”, hogy Tobin önszántából eljön Magyarországra, megkezdi a börtönbüntetését, hogy aztán a magyar garanciáknak megfelelően, ha úgy kívánja, Írországban folytathassa büntetésének letöltését. Az ír férfinak szeptember 30-áig van lehetősége nyilatkozni, elfogadja-e a Magyarország által nyújtott garanciát: ha megkezdi büntetését Magyarországon, a lehető legrövidebb időn belül elbírálják kérelmét, hogy hazájában folytathassa a büntetés letöltését.
A tárcavezető az M1 Ma reggel című műsorában szerdán elmondta, „Magyarország kikérheti Francis Ciarán Tobint Írországtól, hogy nálunk kezdje meg letölteni börtönbüntetését. Ez esetben Tobin kérheti, hogy – családjára való tekintettel – hazatérve folytathassa. A másik lehetőség a 2008-as európai uniós kerethatározat érvényesítése.”
Ismeretes, Navracsics március 29-én jelentette be, hogy Tobin kész Magyarországon elkezdeni büntetésének letöltését, amennyiben Írországban folytathatja. Ezt követően Alan Shatter ír miniszter megköszönte Navracsics garanciavállalását az ügyben. A miniszterelnök-helyettes elmondta: Shatter kijelölte azt a személyt, aki az ír minisztériumból kapcsolatot tart a magyar tárcával, valamint megköszönte neki, hogy személyesen vállalt garanciát arra, ha Tobin Magyarországon megkezdi büntetését, kérelme esetén Írországban folytathatja a szabadságvesztés letöltését.
Az Irish Life biztosítótársaság volt magas rangú tisztviselője 2000. április 9-én Leányfalun Volvójával előzés közben nagy sebességgel felhajtott a járdára, és elütött két kisgyermeket, akik a helyszínen meghaltak. Tobint – aki 2000. november 30-án, kiküldetése lejártával távozott Magyarországról – 2002-ben, távollétében az eljáró magyar bíróság háromévi szabadságvesztésre ítélte.