Az eljárás alá vont személyek is politikusokból, állami és önkormányzati vezető tisztségviselőkből verbuválódnak: a titkosszolgálat és a rendőrség irányítói, miniszterek, államtitkárok, állami cégek vezetői, polgármesterek, alpolgármesterek törvénysértő, gyanús ügyletei kötik le az igazságszolgáltatást. Az elkövetők célja néhol a politikai előnyszerzés volt, másutt az anyagi gyarapodás. Facsemetéktől kezdve százmilliós, milliárdos tételekre is utazott a Gyurcsány-kabinet adminisztrációja, a résztvevők szerint tisztességesen.
Több MSZP-s politikus ellen már jogerős ítéletet hozott a bíróság, akiket emiatt idővel ki is taszított magából a párt. Zuschlag János a szocialisták ifjúsági szervezetének csalt el költségvetési pénzeket, hat év börtönt kapott. Működésének vizsgálatakor figyeltek fel a hatóságok Weiszenberger Lászlóra, akit befolyással üzérkedés miatt két és fél év börtönre ítéltek. Kaszab Csaba volt kőbányai szocialista alpolgármester két évet kapott korrupció miatt. A korábbi MSZP–SZDSZ-kormány agrárminisztériumi szakállamtitkárát, Benedek Fülöpöt másfél év felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtották. Az elítélt egy másik eljárásban is a vádlottak padjára ülhet, Szilvásy György volt titokminiszter nyaralójának parkosítását intézte állami pénzen. Gyurcsány bizalmasa emellett súlyos, államellenes bűncselekményekben is érintett. A sornak azonban itt még messze nincs vége, összeállításunkból kiderül, hogy a választók bizalmával viszszaélő baloldali elit tagjaiból egy börtönválogatottat is ki lehetne állítani.
Kattintson a nagyobb képért!
Szilvásy György
Júliusban két év tíz hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Debreceni Törvényszék Szilvásy György volt szocialista titokminisztert és Galambos Lajost, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori főigazgatóját kémkedésért. Emellett három évre eltiltották őket a közügyektől. Szintén bűnösnek találták és egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték Laborc Sándor volt NBH-főigazgatót, amiért nem tárta fel az elődje által elkövetett törvénysértéseket. Az elsőfokú ítélet ellen a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a napokban nyújtott be fellebbezést, amelyben Szilvásyra és Galambosra hosszabb időtartamú, Laborcra pedig letöltendő börtönbüntetést kért.
Szilvásy György ellen hivatali visszaélés miatt folyik egy megismételt elsőfokú büntetőper is a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A vád szerint a Gyurcsány-kormány titokminisztere 2008 szeptemberében a nemzetbiztonsági bizottság tagjainak kiosztotta Kövér László és Demeter Ervin akkori ellenzéki országgyűlési képviselők és az UD Zrt. biztonságtechnikai cég egyik akkori vezetője közötti telefonbeszélgetések személyes adatokat is tartalmazó lehallgatási anyagát. A vád szerint Szilvásy a sértettek becsületét, társadalmi megítélését súlyosan csorbító kijelentéseket tett, például hogy a volt fideszes titokminiszterek politikai, „megfigyelési” feladatokat adtak az UD Zrt. egyik vezetőjének. Az ügyben Szilvásy vádlott-társa volt korábban Tóth Károly szocialista országgyűlési képviselő, akit fölmentettek, illetve a volt MDF-es Dávid Ibolya és Herényi Károly, akiknek az ügyét viszont elkülönítették.
Benedek Fülöp
A Fővárosi Ítélőtábla 2011. március végén jogerősen másfél év három esztendő próbaidőre felfüggesztett börtönre és hárommillió forint pénzbüntetésre ítélte az egykori agrárminisztériumi szakállamtitkárt, a szocialisták földügyekért felelős bizalmi emberét, amiért 2006-ban hivatali hatalmával visszaélve egy pákozdi természetvédelmi terület privatizálásában és építési telekké nyilvánításában segédkezett. Egy másik ügyben Benedek Fülöp ellen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt tavaly októberben emeltek vádat, amiért valótlan tartalmú tanácsadói szerződésekkel próbálta leplezni a Szilvásy György egykori titokminiszter lesencefalui nyaralója elé szánt facsemeték beszerzését és elültetését, amit az agrártárca ilyen módon fizetett ki. A vádirat szerint Benedek – mint a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetet (NFA) is felügyelő szakállamtitkár – rávette annak elnökét, hogy kössön fiktív tanácsadói megállapodást az alsótekeresi faiskola vezetőjével. A cég Szilvásy akkoriban épülő villájához szállította a harminc különleges szelídgesztenyefa-csemetét, amelyekért az NFA 2,8 millió forintot utalt a faiskolának.
Zuschlag János
Szeptember közepén szabadult a börtönből Zuschlag János volt szocialista politikus. Zuschlagot 2011-ben ítélte jogerősen hat év szabadságvesztésre a Szegedi Ítélőtábla bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett csalásért, amiért bűntársaival együtt 2003-ban civil szervezetek közbeiktatásával szabálytalanul használtak fel a központi költségvetéstől, a fővárosi önkormányzattól, az Európai Uniótól, illetve az MSZP pártalapítványától, a Táncsics Alapítványtól elnyert több tíz milliós támogatásokat. A szocialistákból álló bűnszervezet a legnagyobb kárt az akkori Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumnak okozta, amelyet akkor Gyurcsány Ferenc vezetett, és a pályázati döntéshozatalból Mesterházy Attila, a tárca akkori politikai államtitkára (ma az MSZP elnöke) is kivette a részét.
Weiszenberger László
Befolyással való üzérkedés vádjában két és fél év letöltendő szabadságvesztésre ítélte a Legfelsőbb Bíróság Weiszenberger László volt szocialista politikust. A tettre a Zuschlag-ügy nyomozása során derült fény, de az ügyészség elkülönítette a két nyomozást. Az eljárás adatai szerint a volt szocialista képviselő, aki 2003-ban még meglévő Területpolitikai Kormányzati Hivatal kistérségi megbízottjaként együttműködött egy kiskunhalasi cég ügyvezetőjével és egy kunfehértói motel bérlőjével egy vissza nem térítendő – 17 millió forintos – pályázati támogatás megszerzésében. A támogatás kifizetése után Weiszenberger felhívta a motel bérlőjét, és ötmillió forintot kért tőle, azt állítva, hogy a pályázat elbírálását koordináló minisztérium egy meg nem nevezett munkatársának kell visszajuttatnia a pályázat elfogadása fejében, valamint neki is jár valamennyi a közbenjárásért.
Gergényi Péter
Tizennégy egykori és jelenlegi rendőri vezetőt, köztük Gergényi Péter volt rendőrfőkapitányt elöljárói intézkedés elmulasztásával és más katonai bűncselekménnyel vádol az ügyészség, amiért 2006 őszén elmulasztották felelősségre vonni beosztottaikat, eltűrték az azonosító jelvények hiányát, s nem védték meg a tévészékházat. A brutális rendőri intézkedések a szocialista kormány és annak vezetője, Gyurcsány Ferenc politikai túlélését szolgálták az őszödi beszéd miatti tüntetések idején.
Tátrai Miklós
Több bűnügyben is együtt szerepel Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. egykori vezérigazgatója és Császy Zsolt, az MNV korábbi értékesítési igazgatója. A Sukoró-ügyben különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés kísérletével vádolják Tátrait, Császyt, továbbá Markó Andreát, a pénzügyi tárca korábbi szakállamtitkárát és F. Zsolt értékbecslőt, aki „szakmaiatlan, valótlan” indokok alapján alulértékelte a kaszinóberuházás helyszínének szánt sukorói állami területeket, míg felülértékelte Joav Blum izraeli befektető cserébe fölajánlott pilisi és albertirsai gyümölcsöseit. Ha az állam és Blum közti 2008-ban kötött csereszerződést időközben nem bontják fel, és tavaly a bíróság nem minősíti semmisnek, akkor a vádirat szerint 1,3 milliárdos kár érte volna az államot. A büntetőper első fokon a Szolnoki Törvényszéken folyik. Az ügyben 2011 októberében hivatali visszaéléssel gyanúsították meg Gyurcsány Ferencet, ám ellene bizonyítottság hiányában végül nem emeltek vádat. A moszkvai magyar kereskedelmi képviselet törvénysértő eladása miatt májusban emelt vádat az ügyészség. Tátrai és Császy, továbbá Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium volt államtitkára és Székely Árpád volt moszkvai nagykövet különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt állhat bíróság elé a kereskedelmi kirendeltség áron aluli, az államnak több milliárdos kárt okozó értékesítése miatt. A Fradi-pálya eladása miatt is eljárás folyik Tátrai és Császy ellen, akik ez ügyben még „csak” gyanúsítottak. A nyomozás eddigi adatai szerint 2008 áprilisában előzetes értékbecslés nélkül, áron alul adták el a stadiont a skót tulajdonban lévő Esplanade Kft.-nek. Emellett nem kötöttek ki biztosítékot arra az esetre, ha a vevő nem tesz eleget vállalt kötelezettségének, és nem újítja fel a stadiont.
Hagyó Miklós
A BKV-ügyben Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettest és társait bűnszervezetben elkövetett vesztegetéssel, zsarolással, hűtlen kezeléssel és más bűncselekményekkel, másfél milliárdos károkozással vádolják. A Kecskeméti Törvényszéken tavaly júniusban kezdődött büntetőperben tanúk meghallgatása folyik, így egyelőre nem tudni, mikor születhet elsőfokú ítélet.
Molnár Gyula
A Fővárosi Ítélőtábla a napokban hivatali visszaélésért nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte másodfokon Molnár Gyula szocialista politikust, volt XI. kerületi polgármestert, míg Lakos Imre volt SZDSZ-es alpolgármester hat hónap felfüggesztett szabadságvesztést kapott. Mindkettejüket többmilliós pénzbüntetéssel is sújtotta a tábla, ráadásul Molnár Gyulát két évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Ennek pikantériája, hogy szeptember végén derült ki, hogy a szocialisták újfent Molnár Gyulát indítanák jövőre a kerület országgyűlési képviselői tisztségéért. Azért ítélték el őket, mert 2006-ban a XI. kerületi Kopaszi-gát és a Lágymányosi-öböl környékén pályáztatás nélkül próbáltak átjátszani egy 38 hektáros önkormányzati telket egy magáncégnek. Az ítélet nem jogerős, és várhatóan harmadfokon a Kúrián folytatódik.
Kaszab Csaba
A Fővárosi Ítélőtábla 2011-ben jogerősen két év börtönbüntetésre és öt év közügyektől való eltiltásra ítélte Kőbánya egykori szocialista alpolgármesterét társtettesként, üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett csalásért. Az ítélet szerint 2000 végén Kaszab Csaba – aki a Kőbányai Vagyonkezelő Zrt. igazgatósági elnöke, illetve a kőbányai önkormányzat beruházási és városüzemeltetési bizottságának a vezetője is volt – egy építési munkákat kérő ismerősével megállapodott: ha az ismerőse megkapja az önkormányzat által is finanszírozott társasházi felújítási munkákat, akkor az azok után járó díjak felét visszautalja Kaszabnak. Végül a vagyonkezelő összesen több mint 32 millió forintot fizetett ki a Kaszab ismerőse által vezetett társaságnak öt kőbányai társasház felújítása után. Az igazságügyi építésügyi szakértő azonban megállapította: mind az öt házat jelentős túlszámlázással újították fel. A kifizetett összegből az akkori szocialista alpolgármester 17 millió forintot kapott vissza az ismerősétől.
Szabó Loránd
Dombóvár független, korábban MSZP-s polgármesterét a Kúria tavaly januárban jogerősen kétéves, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte kétrendbeli, részben folytatólagosan, felbujtóként elkövetett sikkasztás, valamint hivatali visszaélés miatt. Az ítélet szerint Szabó Loránd azzal követte el a sikkasztásra való felbujtást, hogy 2003-ban és 2004-ben képviselő-testületi felhatalmazás nélkül utasította a hivatal pénzügyi irodájának vezetőjét, hogy 211 millió forintot utaljon át önkormányzati tulajdonú cégeknek pályázati önerő igazolására. Hivatali visszaélésben pedig azért mondták ki bűnösnek, mert 2009-ben egy fideszes önkormányzati képviselőnek tanácsnoki állást és pénzt ajánlott azért, hogy álljon el egy ellene indított rágalmazási pertől.
Wieszt János
A főváros XI. kerületének volt szocialista vagyongazdálkodási bizottsági elnökét rejtett kamerás felvétel buktatta le 2007-ben, amint több mint kétmillió forintnyi kenőpénzt vett át egy üzlethelyiség eladásáért. Emiatt Wieszt Jánost vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetéssel vádolják. Október végén az ügyész vádbeszédében hét évet meghaladó letöltendő börtönbüntetés kiszabását kérte az egykori MSZP-s politikusra.
Kékesi Tibor
Az Andrássy út 47. szám alatti önkormányzati műemlék épület 2004-es áron aluli eladása miatt a terézvárosi képviselő-testület akkori MSZP–SZDSZ-es képviselőit hűtlen kezeléssel vádolja az ügyészség. Verók István volt szocialista polgármester halála óta már „csak” tizenketten ülnek a vádlottak padján, közöttük Fürst György volt alpolgármester, Kékesi Tibor korábbi országgyűlési képviselő és Hatvani Csaba korábbi MSZP-s alpolgármester. Ők a vádirat szerint 127 millió forintos kárt okoztak az önkormányzatnak az adásvétel képviselő-testületi megszavazásával. A bíróság által kirendelt szakértő szerint akár 700 millióra is rúghat a vádlottak által okozott kár. Emellett az Andrássy út 3., 8. és 52. szám alatti paloták eladása, illetve elcserélése miatt is büntetőeljárás folyik, amelyekben több MSZP– SZDSZ-es politikust is gyanúsítottként hallgattak ki hűtlen kezelés miatt. Az okozott kár itt meghaladja a 2,3 milliárd forintot.
Hatvani Csaba
A terézvárosi ingatlanpanama mellett Hatvani Csaba a terézvárosi kerékbilincsügyben is a vádlottak padjára került. Őt hivatali visszaélés miatt első fokon százezer forintos pénzbüntetésre ítélte tavaly a Fővárosi Törvényszék. A nem jogerős végzés szerint Hatvani akkori alpolgármesterként 2009 tavaszán a következőket mondta a telefonba Farkas Kálmánnak, a helyi közterület-felügyelet volt vezetőjének: „Lebilincseltek, nem kellett volna.” A bíróság szerint ezzel burkolt utasítást adott a kerékbilincs levételére, ami azután meg is történt.
Keller László
Az egykori MSZP-s közpénzügyi államtitkár ellen hivatali visszaélés miatt emelt vádat az ügyészség két évvel ezelőtt, amiért 2004-ben jogellenesen gyűjtött adatokat Somogy megyei vadászatokról. A vád szerint Keller hivatali helyzetével visszaélve, „jogszerű hatósági eljárás látszatát keltve” kért be vadászati naplókat és trófeabírálati jegyzőkönyveket állami szervezetektől. Azt akarta megtudni, Somogy megyében kik, mikor és hol vadásztak, és ebből egyes közéleti szereplők gazdasági-politikai kapcsolatrendszerét próbálta feltérképezni.
Hunvald György
Másfél év szabadságvesztésre ítélte másodfokon a Szegedi Ítélőtábla október közepén Erzsébetváros korábbi szocialista polgármesterét, Hunvald Györgyöt, míg Gál Györgyöt, a kerületi önkormányzat volt szabad demokrata gazdasági bizottsági elnökét nyolc és fél évre. A nem jogerős ítélet szerint Hunvald, Gál és a többi vádlott részt vett VII. kerületi ingatlanok pályázat nélküli értékesítésében, baráti körhöz tartozókkal tényleges munkavégzés nélküli szerződések megkötésében, hivatali telefonok szabálytalan használatában, a polgármesteri kerethez tartozó lakások bérleti szerződésének megkötésében, majd ismerősöknek való értékesítésében. Eközben első fokon fölmentette a Pesti Központi Kerületi Bíróság Hunvaldot, Gált, illetve Weinek Leonárd volt SZDSZ-es zuglói polgármestert egy megbízási szerződésekkel kapcsolatos hűtlen kezelési ügyben. Az ügyészség szerint a 2007-től megkötött szükségtelen megbízások miatt ötvenmilliós kárt okoztak az elkövetők.
Juhászné Lévai Katalin
Megrovásban részesítette a bíróság áprilisban első fokon a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés korábbi szocialista elnökét, volt országgyűlési képviselőt. Az ítélet szerint Juhászné Lévai Katalin 2004-ben valótlan tartalmú iratokat írt alá a cégbíróságon a felügyelete alá tartozó megyei fejlesztési ügynökség könyvvizsgálójával kapcsolatban. A megyei közgyűlés korábbi alelnökét, az ugyancsak szocialista Tóth Józsefet 2010-ben hallgatta ki gyanúsítottként az ügyészség az M3-as Kht. gazdálkodásában föltárt visszaélések miatt. A gyanú szerint a szocialista politikus nem jelentette a hatóságoknak a 2005-ben tudomására jutott szabálytalanságokat.
Juhász Ferenc
A Központi Nyomozó Főügyészség tavaly júliusban emelt vádat Juhász Ferenc (MSZP) volt honvédelmi miniszter és Fapál László, a tárca egykori közigazgatási államtitkára ellen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt. A vád szerint Fapál határozatlan időre bérbe vett, majd 2006 nyarán Juhász döntése alapján 22 millió forintért jogellenesen megvásárolt egy 65 milliót érő, 147 négyzetméteres lakást, amivel 43 milliós forintos vagyoni hátrányt okoztak a minisztériumnak. Fapál ellen két másik eljárás is folyik. Ő a másodrendű vádlottja az úgynevezett tábornokpernek, amelyben három hónapon belül másodfokú határozatot hozhat a Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsa. Ebben az eljárásban bűnszövetségben elkövetett vesztegetés a vád, de első fokon a bíróság fölmentette a vádlottakat. Emellett nagy értékre elkövetett csalás miatt is folyik egy büntetőeljárás, amiért Fapál a nyomozó hatóság gyanúja szerint törvénytelenül juttatta lakáshoz egy beosztottját.
Simon Gábor
A szocialista politikus mentelmi jogát idén március végén függesztette fel az Országgyűlés, miután a legfőbb ügyész bűnsegédként megvalósított csalás bűntette és magánokirat-hamisítás vétségének megalapozott gyanúja miatt kérte ezt. Az ügyészség szerint ugyanis Simon Gábor az egykori Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkáraként megbízási szerződéseket kötött egy pszichológussal – többek között – „személyes hatékonyság növelésére”, amiért napi 50-60 ezer forint volt a díjazása. Több olyan napot is feltüntettek azonban a számlákon, amikor Simon nem is volt Magyarországon, hanem hivatalos külföldi úton vett részt.