Az atomerőmű miatt sok a vizsgálat

Az országban Tolna megyében a legmagasabb az emlőrákszűréseken való részvételi hajlandóság.

Szalai Laura
2013. 11. 18. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiemelkedő, hetvenszázalékos az emlőrákszűrésen való részvétel Tolna megyében, amivel a térség a nyugat-európai országokéval megegyező eredményt könyvelhet el. Az országos átlag 45 százalék körüli. Báe az ÁNTSZ adatai alapján Budapesten a mammográfiás szűrésen megjelentek aránya az elmúlt években kismértékben javult, de még mindig az országos átlag alatt van. A fővárosban 2008-ban az érintettek alig több mint harmada, 2012-ben pedig még mindig kevesebb mint 39 százaléka vett részt a vizsgálaton.

Baranya megyében öt évvel ezelőtt a nők 42 százaléka szánta rá magát az eljárásra, ám tavaly ez a szám már nem érte el a 30-at. Jelentős volt a csökkenés Nógrád megyében is, ahol 2008-ban az érintettek több mint fele megjelent, tavaly azonban már csak kevesebb mint 42 százaléka. Zala megye korábban kiemelkedett a 71 százalékos eredményével, a múlt évben viszont már csak 56 százalékos volt a részvételi hajlandóság. Hasonló a helyzet Veszprém megyében, ahol szintén jelentős volt a zuhanás, ott 76 százalékról 52-re esett vissza a szűrésen megjelentek aránya. Borsodban a hajlandóság nagyjából változatlan, az elmúlt években 40 és 50 százalék között változott. Ezzel szemben Tolnában 2008-ban még az országos átlag alatti – kevéssel 34 százalék feletti – volt a szűrési részvétel, ami majd rá egy évre már jelentősen, közel 52 százalékra ugrott. Ez a szám 2010-re is tovább növekedett, tavaly pedig majdnem elérte a 70 százalékot.

– Mindez többek között annak köszönhető, hogy az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kiemelten kezeli a dolgozók vizsgálatokon való részvételét – mutatott rá lapunknak Szalai Gábor klinikai főorvos, a Pécsi Tudományegyetem radiológusa. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta, az országos adatok nem minden esetben tükrözik a valóságot, mivel a megjelentekre vonatkozó számok több forrásból származnak. Tájékoztatása szerint a meghívásos emlőrákszűrés 2002 márciusa óta működik. Ennek során azokat a 45–65 éves nőket hívják a vizsgálatra, akik egy éven belül nem vettek részt szűrésen. Ez a rendszer minden megyében működik. Azok a nők pedig, akik nem kaptak meghívót – ez az adminisztrációs folyamat során előfordulhat –, a háziorvostól, a nőgyógyásztól vagy más szakorvostól kapnak beutalót.

Mivel azonban két „csatornán” lehet eljutni a szűrésekre, nincs pontosan dokumentálva, hogy ténylegesen mennyi az átvizsgáltak száma. Így lehetséges, hogy például Baranya megyében az utóbbiak aránya valójában 85 százalék feletti, míg a megjelentekre vonatkozó adat ennél jóval kisebb részvételről tanúskodik. Szalai Gábor elmondta, a Paksi Atomerőmű már 2009 óta biztosítja dolgozóinak a vizsgálatokat, aminek köszönhetően három-négyezer ember vett részt az évente esedékes – többek között tüdő- – szűréseken. Ennek részeként vizsgáltak meg négyszáz nőt is.

– Az emlőrákszűréseket egy úgynevezett direkt digitális mammográffal végzik, amelynek során kisebb sugárdózis éri a beteget. Ezzel a berendezéssel olyan képek készíthetők, amelyek megbízható minőségűek és könnyen archiválhatók – magyarázta a radiológus, hozzátéve, a vizsgálatok körét tovább akarják bővíteni a vastagbélrákszűréssel.

A gondos eljárásnak köszönhetően az erőmű dolgozói között jóval kevesebb emlőrákot találnak, évente egyet-kettőt, ami a statisztikailag „elvárt” megbetegedésszám fele-harmada. Szemléltetésképpen országosan évente 5400-5500 új emlőrákos beteget fedeznek fel. Szalai Gábor felhívta a figyelmet arra is, hogy az első beteg, akit Pakson kiszűrtek, a mai napig az atomerőműnél dolgozik, ami bizonyítja, hogy a szűrés életet ment.

– A legfőbb cél a halálozások csökkentése, továbbá hogy ha fel is fedezik valakinél a daganatot, az érintett teljes életet élhessen – mutatott rá. A főorvos arról is beszélt, a pécsi központban a rendelkezésre álló technikai feltételeknek hála már néhány milliméteres daganatokat is felismernek, és – az országosan jellemző egy-másfél hónappal szemben – másfél órán belül szövettani diagnózist tudnak felállítani. Tájékoztatása szerint hetente mintegy 5-20 emlőrákos daganatot diagnosztizálnak.

A teljes cikket a hétfői Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.