A magyar szavazástól hangos a világsajtó

Orbán Viktor győzelméről, a Simon-üggyel terhelt ellenzékről és a Jobbikról írnak.

LM
2014. 04. 06. 10:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar választás egyetlen tétje, hogy megmarad-e a Fidesz kétharmados kormánytöbbsége, írja a brit The Guardian véleménycikke. A mérvadó baloldali napilap elismeri, hogy az előző kormányzatok hozzá nem értése miatt a Fidesz nemcsak a jobboldalon, de a középen lévő szavazókat is egységbe kovácsolta, sokan értékelik, hogy az országnak határozott vezetése van.

Az Economist blogjában a Simon-ügyet hozza fel példaként arra, hogy miért nincs valódi ellenzék. Annak ellenére, hogy közös választási szövetségben indulnak, a baloldal még azóta is tovább forgácsolódott, hogy nincsenek hatalmon. Kiemelik, hogy nincs hiteles vezető politikusuk. A gazdasági lap szerint viszont egyre többen kritizálják a központosított államirányítást.

A negatív hasonlatokat folytatja a kanadai The Globe and Mail. A torontói lap a nyugdíjpénztárak államosítása, a médiatörvény, az alkotmánymódosítások és a társadalmi vita nélküli paksi bővítés alapján Moszkvához hasonlítja a magyar kormányt.

A Bloomberg amerikai gazdasági portál szerint a politikai megítéléstől függetlenül a magyar gazdaság bővült az elmúlt időszakban. Az ország kikerült a túlzottdeficit-eljárások alól és visszafizette az IMF-hitelt. A lapnak a Morgan Stanley befektetési intézet szakértője azt mondta, őket inkább az érdekli, hogy az unortodox gazdaságpolitika folytatódik-e, ez ugyanis sok külföldi tulajdonú céget hozott nehéz helyzetbe.

A BBC ezzel kapcsolatban azt írja: Orbán Viktor, a korábban harcias miniszterelnök mostanra enyhített az imidzsén. A brit közszolgálat portáljának beszámolója szerint nem az az érdekes, hogy a Fidesz milyen többséggel győz, hanem hogy a szélsőjobboldal megelőzi-e a széttöredezett baloldalt.

A Jobbik erősödését és Magyarország jobbratolódását tartja a legveszélyesebbnek a The New York Times is. A lap szerint a Fidesz 200 ezer szavazója adhatja voksát az utolsó pillanatban a szélsőjobbra, az anticionizmus és cigányellenesség erősödése pedig az egész közép-európai régióra nézve veszélyt jelent.

A neonácinak is nevezett Jobbik előretöréséről ír a német Zeit is a Fiatalok, rezignáltak, radikálisok című cikkben. A lap hozzáteszi: Magyarországon nem létezik a németországihoz hasonló szélsőbaloldal, a Fidesz fiataljai felnőttek és nem tudják megszólítani a mai tizenéveseket.

Egy másik német lap, a Der Tagesspiegel azzal zárja az elemzését, hogy a Fidesz legfontosabb feladata a következő négy évben az lesz, hogy azokat is megszólítsa, akik nem a kormány intézkedéseit, hanem a végrehajtás módját és a kormányzati kommunikációt kritizálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.