A szocialistáké a nemzetbiztonsági bizottság

Megegyeztek a pártok az új parlamenti bizottsági struktúráról. Tizenöt testület alakul, ötöt vezethet az ellenzék.

WL
2014. 04. 25. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal a zárt ajtók mögött tartott négyórás egyeztetést követően újságírók előtt kifejtette: a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztját – amelyre korábban az MSZP és a Jobbik is jelezte igényét – a szocialisták kapták, csakúgy, mint a költségvetési bizottságét.

A Jobbik is két testületet vezethet majd, a kulturális, valamint a vállalkozásfejlesztési bizottságot. Utóbbi eredetileg nem szerepelt a Fidesz által javasolt 14 testület között, végül azonban ezt is felvették az állandó bizottságok közé – tájékoztatott a kormánypárt képviselője, hozzátéve, hogy ez a testület lesz illetékes munkahelyteremtéssel összefüggő kérdésekben is.

A fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke lesz. A többi bizottsági elnöki posztra a kormánypártok delegálnak képviselőt – közölte Rogán Antal. Így fideszes vagy KDNP-s elnöke lesz a törvényalkotási, a mentelmi, az igazságügyi, a külügyi, az európai ügyi, a honvédelmi és rendészeti, valamint a nemzeti összetartozás bizottságának, továbbá a gazdasági, a mezőgazdasági, valamint az egészségügyi, szociális és családpolitikai ügyekkel foglalkozó népjóléti testületnek. Így alakult ki a 15 állandó bizottság, amely öttel kevesebb, mint az elmúlt ciklusban.

Tájékoztatása szerint a parlamenti frakciót alakító pártok között megegyezés született a bizottsági alelnökök számáról és a testületek létszámáról is. „A kormánypártok mértéktartóan és gálánsan jártak el. Az ellenzéki frakciók jóval a létszámarányukon felül részesülnek a bizottsági helyekből és a bizottsági tisztségekből” – fogalmazott.

Rogán Antal – aki az elmúlt ciklus második felében a nagyobbik kormánypárt parlamenti képviselőcsoportjának vezetője volt – az előkészítő megbeszélést úgy értékelte, hogy „soha ilyen sikeres és eredményes tárgyalást nem sikerült ilyen rövid idő alatt lefolytatni a parlament alakulásáról”.

Mindezek alapján kijelentette: az Országgyűlés akár már a május 6-ai alakuló ülésen felállíthatja az új bizottsági struktúrát. Hozzátette, a frakciók május 5-én késő délután ülnek majd össze, hogy a bizottsági struktúrán „átvezessék” a személyi javaslatokat is.

Arra a kérdésre, nem gondolja-e visszásnak, hogy a Jobbik kapja a kulturális bizottság vezetését, Rogán Antal azt válaszolta: a választók döntéseit minden alkalommal tudomásul kell venni. A kulturális bizottság „tiszti karában” pedig éppúgy jelen lesznek a kormánypártok – két taggal –, mint az MSZP és az LMP is – mondta.

A jobbikos Sneider Tamás parlamenti alelnöki jelöltségét firtató felvetésre úgy reagált: személyi kérdésekről még nem esett szó, most a struktúráról egyeztek meg. Hozzátette, személyi kérdésekben akkor fog állást foglalni, amikor a frakciók írásban leteszik az asztalra a javaslatokat.

A nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztjáról szólva közölte, a vita az ellenzéki pártok között volt. Ismertetése szerint hat bizottságot ajánlottak fel, hogy abból ötnek lehet ellenzéki elnöke. Mint mondta, megvárták, amíg a vita véget ért, de alapvetően arra kérte őket, állítsák sorrendbe, hogy melyik testület vezetését szeretnék.

Ez egy kompromisszum – értékelte az új struktúra kialakítását. Emlékeztetett: eddig az volt a szokás, hogy a legnagyobb ellenzéki frakció adja a nemzetbiztonsági bizottság elnökét, és örül neki, hogy ez ezután is így marad.

Arra a kérdésre, hogy a kormányalakítás előtt lesz-e lehetőség napirend előtti felszólalásokra, Rogán Antal azt mondta, ebben vita alakult ki, és csodálkozik azon, hogy az LMP és a Jobbik frakciója egy 24 éve töretlen hagyományt meg akar szakítani. Ez önmagában a megegyezésnek nem akadálya – jegyezte meg.

Arra, hogy ő marad-e a Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal azt felelte: a kormánypárt képviselői május 5-én, az alakuló frakcióülésükön döntenek minden parlamenti tisztség betöltéséről.

A főpolgármester-választásról kérdésre elmondta: az ellenzéki pártokkal szemben nekik nem főpolgármester-jelöltjük, hanem főpolgármesterük van. Ez egy nagyon komoly különbség – fogalmazott.

Az MSZP elfogadhatónak tartja a parlament alakuló ülését előkészítő egyeztetésen létrejött bizottsági struktúrát – mondta Mesterházy Attila, a párt elnöke pénteken a több mint négyórás egyeztetés után újságíróknak.

Ismertetése szerint az MSZP egy parlamenti alelnöki, két jegyzői és egy Interparlamentáris Unió-alelnöki posztot kap, emellett a szocialista párt adja a nemzetbiztonsági, illetve a költségvetési bizottság elnökét.

Arra a kérdésre, milyen szempontok alapján kapták meg a nemzetbiztonsági bizottság vezetését, Mesterházy Attila közölte, azt gondolják, hogy egyrészt törvényi előírás, másrészt szokásjog is, hogy a legnagyobb ellenzéki frakció vezeti ezt a testületet. Beszélt arról is, hogy a tanácskozáson elhangzott olyan mondat, ami azt erősíti, továbbra is heti ülésezés lesz.

A Jobbik alelnöke szerint kompromisszumra volt szükség a bizottsági tisztségviselői helyeket illetően, így le kellett mondaniuk a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztjáról.

Balczó Zoltán a parlament alakuló ülését előkészítő pénteki egyeztetést követően a nap legnagyobb eredményének nevezte, hogy a bizottsági struktúrában és a tisztségviselői helyek elosztásában sikerült megállapodni.

Kifejtette: fontosnak tartották volna a nemzetbiztonsági bizottság vezetését, amelynek elnöki posztját Vona Gábor pártelnök töltötte volna be, ugyanakkor sikernek ítélte, hogy a vállalkozásfejlesztési és foglalkoztatáspolitikai, valamint az oktatási és kulturális bizottság jobbikos elnököt kap. A párt alelnöke jelezte: hat bizottságban alelnöki posztjuk lesz,  ezekben is szeretnék érvényesíteni a Jobbik programját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.