Harminchat pártot vett már nyilvántartásba az NVB

Nyilvántartásba vette a Nőpárti Együttműködés Pártját a május 25-ei európai parlamenti választásra pénteki ülésén a Nemzeti Választási Bizottság.

NT
2014. 04. 11. 21:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Választási Bizottság korábbi ülésein már nyilvántartásba vette a Magyar Szocialista Pártot, a Magyar Republikánus Politikai Pártot, az Együtt – A Korszakváltók Pártját, a Modern Magyarország Mozgalom Pártot, a Párbeszéd Magyarországért Pártot, a Magyarországi Munkáspárt 2006 – Európai Baloldalt, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetséget, a Kereszténydemokrata Néppártot, a Demokratikus Koalíció pártot, a Tégy! Ne Tűrj Tovább! pártot, az Összefogás Pártot, a Magyar Liberális Pártot, a Jobbik Magyarországért Mozgalmat, a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártját, a Lehet Más a Politika pártot, a Zöldek Pártját, az Összefogás a Civilekért pártot, a Magyar Demokráciáért és Hazáért Pártot, az Alternatív Magyar Néppártot, a Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppártot, a Seres Mária Szövetségesei pártot, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség pártot, a Magyar Igazság és Élet Pártját, az Összefogás Magyarországért Pártot, A Haza Nem Eladó Mozgalom Pártot, az Európai Föderalista Pártot, a Vállalkozók Szövetsége a Reformokért pártot, a Magyar Gazdaság Pártot, a Magyarországi Cigányok Fóruma – Összefogás Magyarországért Pártot, az Új Magyarország Pártot, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártot, a Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Pártot, a Szabad Magyarok Pártját, az Együtt 2014 pártot és az Új Dimenzió Pártot.

Az EP-választást arányos választási rendszerben, listás szavazással rendezik. Listát bejegyzett pártok állíthatnak, két vagy több párt közös listát is állíthat, ha április 22-én 16 óráig sikerül összegyűjtenie húszezer érvényes ajánlást. A pártok hétfőtől vehetik át az ajánlásgyűjtő íveket a Nemzeti Választási Irodától.

A májusi EP-választáson – miként az országgyűlési választáson is – már nem ajánlószelvényeket kell gyűjteniük az indulni szándékozó pártoknak, hanem ajánlóíveken kell megszerezniük a szükséges támogató aláírásokat.

Bár az NVB már nyilvántartásba vette, az MLP és a KTI a héten úgy döntött, nem indul az EP-választáson. Az MLP korábban már átvette az ajánlásgyűjtő íveket, ezeket pénteken visszaadta az NVI-nek.

Ismert, a hazai baloldali pártok az április 6-ai súlyos vereséget követően a nyilatkozatok alapján úgy döntöttek, hogy az európai parlamenti választáson önállóan indulnak. A Magyar Liberális Párt vezetősége április 9-én úgy döntött, hogy a párt nem indul az EP-választáson – ezt az ügyvivő testület ülése után jelentette be Fodor Gábor. A pártelnök döntésük politikai okának nevezte, hogy bár többször is felkérte a baloldali összefogás pártjait, hogy tartsák meg, és ha kell, szélesítsék ki az európai parlamenti választásokra a korábbi együttműködést, erre nemet mondtak.

Az Origo arról írt, hogy Bajnai Gordon teljes erővel részt fog venni a most kezdődő kampányban. Egyelőre arról nincs döntés, hogy ő vezeti-e majd az Együtt–PM Szövetség listáját, de ha így is lesz, azt mondta, nem akar kimenni Brüsszelbe.

A kormányváltó erőket kívülről támogató Bokros Lajos 14 fős pártja nem adja fel, újra indul az európai parlamenti választásokon. A Modern Magyarország Mozgalom elnöke, aki korábban az MDF színeiben jutott ki a testületbe, bízik benne, hogy a megmérettetéshez szükséges húszezer aláírást könnyedén összeszedik majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.