A Nemzeti Választási Bizottság korábbi ülésein már nyilvántartásba vette a Magyar Szocialista Pártot, a Magyar Republikánus Politikai Pártot, az Együtt – A Korszakváltók Pártját, a Modern Magyarország Mozgalom Pártot, a Párbeszéd Magyarországért Pártot, a Magyarországi Munkáspárt 2006 – Európai Baloldalt, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetséget, a Kereszténydemokrata Néppártot, a Demokratikus Koalíció pártot, a Tégy! Ne Tűrj Tovább! pártot, az Összefogás Pártot, a Magyar Liberális Pártot, a Jobbik Magyarországért Mozgalmat, a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártját, a Lehet Más a Politika pártot, a Zöldek Pártját, az Összefogás a Civilekért pártot, a Magyar Demokráciáért és Hazáért Pártot, az Alternatív Magyar Néppártot, a Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppártot, a Seres Mária Szövetségesei pártot, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség pártot, a Magyar Igazság és Élet Pártját, az Összefogás Magyarországért Pártot, A Haza Nem Eladó Mozgalom Pártot, az Európai Föderalista Pártot, a Vállalkozók Szövetsége a Reformokért pártot, a Magyar Gazdaság Pártot, a Magyarországi Cigányok Fóruma – Összefogás Magyarországért Pártot, az Új Magyarország Pártot, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártot, a Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Pártot, a Szabad Magyarok Pártját, az Együtt 2014 pártot és az Új Dimenzió Pártot.
Az EP-választást arányos választási rendszerben, listás szavazással rendezik. Listát bejegyzett pártok állíthatnak, két vagy több párt közös listát is állíthat, ha április 22-én 16 óráig sikerül összegyűjtenie húszezer érvényes ajánlást. A pártok hétfőtől vehetik át az ajánlásgyűjtő íveket a Nemzeti Választási Irodától.
A májusi EP-választáson – miként az országgyűlési választáson is – már nem ajánlószelvényeket kell gyűjteniük az indulni szándékozó pártoknak, hanem ajánlóíveken kell megszerezniük a szükséges támogató aláírásokat.
Bár az NVB már nyilvántartásba vette, az MLP és a KTI a héten úgy döntött, nem indul az EP-választáson. Az MLP korábban már átvette az ajánlásgyűjtő íveket, ezeket pénteken visszaadta az NVI-nek.
Ismert, a hazai baloldali pártok az április 6-ai súlyos vereséget követően a nyilatkozatok alapján úgy döntöttek, hogy az európai parlamenti választáson önállóan indulnak. A Magyar Liberális Párt vezetősége április 9-én úgy döntött, hogy a párt nem indul az EP-választáson – ezt az ügyvivő testület ülése után jelentette be Fodor Gábor. A pártelnök döntésük politikai okának nevezte, hogy bár többször is felkérte a baloldali összefogás pártjait, hogy tartsák meg, és ha kell, szélesítsék ki az európai parlamenti választásokra a korábbi együttműködést, erre nemet mondtak.
Az Origo arról írt, hogy Bajnai Gordon teljes erővel részt fog venni a most kezdődő kampányban. Egyelőre arról nincs döntés, hogy ő vezeti-e majd az Együtt–PM Szövetség listáját, de ha így is lesz, azt mondta, nem akar kimenni Brüsszelbe.
A kormányváltó erőket kívülről támogató Bokros Lajos 14 fős pártja nem adja fel, újra indul az európai parlamenti választásokon. A Modern Magyarország Mozgalom elnöke, aki korábban az MDF színeiben jutott ki a testületbe, bízik benne, hogy a megmérettetéshez szükséges húszezer aláírást könnyedén összeszedik majd.