Megújul a víztorony, kilátó lesz a tetején

Debrecen új turisztikai látványossága lehet a Nagyerdő emblematikus építménye, a víztorony.

MD
2014. 04. 04. 19:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erről Kósa Lajos, a város Fidesz–KDNP-s polgármestere és Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem (DE) rektora pénteken sajtótájékoztatón számolt be a helyszínen. Elmondták, hogy az 1994 óta helyi védettséget élvező ipari örökség funkcióbővítő rekonstrukciója már régóta napirenden van. Az egyetem 2012 őszén kész tervvel állt elő, de a pályázat az első körben nem nyert, tartaléklistára került, most azonban az Észak-alföldi Operatív Program keretében megvalósulnak a tervek.

Szilvássy Zoltán felidézte, hogy már az eredeti tervekben is szerepelt az ipari épület turisztikai célú hasznosítása, ami a két világháború között részben meg is valósult. A rekonstrukció kapcsán a rektor kiemelte, hogy az összhangban van az egyetem képzési stratégiai céljaival, így például az egészségturizmus egyre nagyobb szerepet játszik a város turisztikai kínálatában.

Kósa Lajos a Nagyerdő kínálatának bővítéséről beszélt, így a stadion, az egyetem főépülete, a botanikus kert, a parkerdő és az élményfürdő mellett egy újabb látványosság miatt lehet a vendégek kedvence a városrész.

A Pallagi úton található ingatlan 1969-ben került az egyetem kezelésébe, azóta is a klinikai központ biztonsági víztartalékaként üzemel. Az előzetes tervek szerint a Borsos-féle (Borsos József Debrecen legendás főépítésze volt) lépcső a felújítás után is megmarad, ehhez illeszkedik majd a rekonstrukció és a funkcióbővítés. A fő látványosság a kilátó lesz, ahonnan a turisták megcsodálhatják a debreceni panorámát.

A 40 méter magas létesítmény környezetében szökőkutat, csobogókat és pihenőhelyeket, valamint szabadtéri fesztiválok megtartására alkalmas területet is kialakítanak, így a fejlesztés összhangban lesz a megújuló Nagyerdei Stadion közeli, északi kapuhoz eső közösségi terével.

A nagyerdei víztornyot az egyetem kezelésében lévő más látnivalókkal is összekötik majd, így tematikus útvonalakat, úgynevezett egyetemi sétákat alakítanak ki: az egyetemi főépület, a díszudvar, az aula és a botanikus kert összekapcsolásával. A tervek szerint másfél-két év alatt valósulhat meg a 487 millió forintos beruházás – hangzott el a sajtótájékoztatón.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.