Sok, kórházban lévő gyermek alultáplált

Nem csupán a rossz szociális helyzet, bizonyos betegségek is okozhatják a malnutríciót.

Szalai Laura
2014. 04. 16. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint ezer gyermeken, összesen 27 hazai intézményben végezték el az úgynevezett STRONG- (Screening Tool for Risk On Nutritional Status and Growth) szűrést. A vizsgálat alatt a gyermek esetlegesen fennálló betegségeire, az alultápláltság külső (a bőrön, a hajon, a körmökön megfigyelhető) jeleire, az esetleges tünetekre – például hasmenés –, valamint a testsúlyváltozásra kérdeznek rá. A szűrés alapján a városi kórházakban a kicsik felét, míg az egyetemi intézményekben csaknem a háromnegyedét érinti a malnutríció kockázata. A gyerekek 52 százalékát közepes mértékben, 12 százalékát pedig súlyosan fenyegette a jelenség, utóbbiak azonnali beavatkozásra, tehát táplálásterápiára szorultak. Ugyanezek az arányok a Heim Pál Gyermekkórházban a következőképpen alakultak: a vizsgált gyerekek 23 alacsony, 62 közepes, 15 százaléka pedig a magas rizikócsoportba tartozott.

Nagy Anikó gasztroenterológus, az intézmény főigazgató főorvosa lapunknak elmondta, az alultápláltság bármelyik életkorban jelentkezhet, ha a szervezetben nem tud felszívódni a napi működéséhez szükséges, elegendő mennyiségű és minőségű anyag. Ennek egyik oka lehet a táplálékfelvételi zavar, például ha valaki nyelési vagy rágási zavarral küszködik.

Fontos hangsúlyozni: a nem megfelelő tápláltsági állapot a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a rossz szociális helyzetben élők körében alakulhat ki, hanem – függetlenül a szülő és a gyermek anyagi helyzetétől – bizonyos betegségek fennállása esetén is. – Égéseknél, súlyos fertőzéseknél és sérüléseknél, daganatos megbetegedések esetében a páciens szervezete a normális napi működésnél nagyobb, akár kétszer akkora energia- és fehérjebevitelt igényel. Ha azonban valaki csak a szokásos táplálékmennyiséget fogyasztja el, egy idő után ő is alultáplált lesz – magyarázta a szakember.

Alultápláltság akkor is kialakulhat, ha a beteg ugyan elfogyasztja a számára szükséges mennyiségű és minőségű táplálékot, ám az nem tud normálisan felszívódni a bélrendszerből. A különféle emésztési és felszívódási zavarok gyermekkorban veleszületett táplálékallergia, enzimzavarok, lisztérzékenység, hosszabb ideig tartó bélgyulladás vagy bélműtét miatt jelentkezhetnek.

Kórosan tápláltnak kell minősítenünk azokat a túlsúlyos pácienseket, akiknél a túlzott súlygyarapodás oka, hogy a bevitt tápanyagok minősége megváltozott, aránya felborult és a szervezetük a szükségesnél sokkal nagyobb mennyiségben jutott például szénhidrátokhoz. Ebből adódóan a bevitt fehérjék és vitaminok aránya esetükben jóval kevesebb.

A főigazgató kiemelte, mostanra a kórházi felvételkor kiemelik és rizikócsoportba sorolják azokat a betegeket, akiknél az alultápláltság beavatkozás nélkül a gyógyulás esélyét ronthatja. – Ma Magyarországon minden kórházban, ahol gyermekellátás folyik, elérhetők azok a magasabb energia- és fehérjetartalmú tápszerek és az ezek beadásához szükséges eszközök, amelyek a gyermekek gyógyulásához szükségesek – hívta fel a figyelmet. Nagy Anikó hozzátette, mindez azért is fontos, mert az alultápláltság csökkenti a szervezet védekezőképességét, hosszabbítja a sebgyógyulási folyamatokat, s növeli a kórházi ápolás idejét és költségeit.

További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.