A hősök tettei mutatnak utat ebben a felfordult világban

Katonai tiszteletadás mellett tartottak koszorúzást Budapesten a magyar hősök emlékünnepén.

MD
2014. 05. 25. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Töll László, a Honvédelmi Minisztérium kegyeleti főosztályának vezetője beszédében azt mondta: nagyon fontos a hősök tiszteletének, sőt kultuszának visszaállítása Magyarországon, mert „ezeknek a férfiaknak a tettei mutatnak utat számunkra ebben az értékrend nélküli, felfordult világban”. A szónok – aki a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságnak is tagja – kiemelte: a magyar hadtörténelem régebbi, mint maga az államiság, tele van mámorító győzelmekkel, keserű bukásokkal és elkeseredett talpra állásokkal. Az egész történelmünk háború, ezt „vérrel és vassal írták” – fogalmazott.

Az ezredes szerint azok számára is fontos, hogy megemlékezzenek a hős magyar katonákról, akik ma élnek Magyarországon, és építik a nemzetet. A katona életét ugyanis egyebek mellett az olyan eszmék határozzák meg, mint a bátorság, a becsület, a hűség, a bajtársiasság és a hit abban, hogy jó ügyért cselekszik. Ezek az eszmék a nemzetépítés eszközei és összetartó erői is – fogalmazott.

A rákoskeresztúri temetőben, a hősök emlékkövénél koszorút helyezett el mások mellett Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének elnöke, Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, továbbá a Magyar Honvédség Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség dandárjának, a Magyar Olimpiai Akadémiának, az 1945 és 1956 közötti politikai elítéltek közösségének, valamint a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének képviselői is.

A hősök napi megemlékezések Budapesten tíz órától a Hősök terén folytatódtak Vargha Tamás parlamenti államtitkár ünnepi beszédével. A honvédelmi tárca államtitkára délután Pákozdon is részt vesz a hősök napi megemlékezésen, és a Don-kanyar-emlékműnél koszorút helyez el. Hende Csaba honvédelmi miniszter Szombathelyen mond ünnepi beszédet a koszorúzással egybekötött városi megemlékezésen. Emellett az ország több más pontján is tartanak megemlékezést a hősök emlékünnepén.

A magyar hősök emléknapjának eredete az 1917. évi VIII. törvényre vezethető vissza, amely arra kötelezett minden községet, hogy méltó emléket állítson elesett hőseinek. A jogszabály kimondta, hogy megfelelő módon kifejezésre kell juttatni és az utókor számára meg kell örökíteni a nemzet hősi halottainak kegyeletteljes tiszteletét. 1925. május 1-jén a honvédelmi miniszter hősök emlékünnepe elnevezéssel nemzeti ünneppé nyilvánította május utolsó vasárnapját, 1946-tól azonban elmaradtak a hivatalos megemlékezések.

Az első és a második világháború hőseiről Magyarországon 1989. május 29-én, Szekszárdon emlékeztek meg ismét nyilvánosan. Az első állami rendezvényt 1990-ben tartották meg. A magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló 2001. évi törvény pedig ismét a magyar hősök emlékünnepévé nyilvánította minden esztendő májusának utolsó vasárnapját. Ugyanebben az évben alakította ki a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság a rákoskeresztúri Új köztemetőben a hősök temetőjének emlékparkját, ahol azóta minden évben megemlékeznek a magyar hős katonákról.

A magyar hősök emlékünnepe alkalmából egykori katonái sírjai között kerültek végső helyükre Dombay Miksa Ágostonnak, a 46. gyalogezred egykori zászlóaljparancsnokának hamvai vasárnap a szegedi Belvárosi temetőben. Holló József, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum volt főigazgatója a posztumusz tábornok búcsúztatóján elmondta, Dombay Miksa Ágoston Szeged hőse volt, az első világháborút csodával határos módon túlélte, de az önkény az életét követelte.

 

A nyugalmazott altábornagy felidézte: Dombay (eredeti nevén Diendorfer) Miksa Ágoston 1874-ben született Dorogon. Katonai tanulmányait a budapesti császári és királyi hadapródiskolában végezte, előbb hadnagyként a 26. gyalogezrednél, majd 1912-től századosként a szegedi 46-os közös gyalogezrednél szolgált. Az első világháború kitörésekor a szerb hadszíntérre vezényelték, majd az orosz, a következő év májusában pedig ezrede kötelékében az olasz hadszíntérre került. A szegediek második zászlóaljának parancsnokaként 1915 júniusától Doberdónál szolgált, ahol a fennsík kiürítéséig harcolt. A Doberdó mögötti harcokban súlyosan megsebesült. Felépülése után, 1917 júliusától az Isonzó mentén hadban álló szegedi 46-osok harmadik zászlóaljának parancsnokává nevezték ki. Ott a caporettói áttörésig eredményesen küzdött a túlerőben lévő olaszokkal. A világháborúban 52 hónapot szolgált különböző hadszíntereken. Szegedre 1918 novemberében érkezett meg, ahol 1919-ben az ellenforradalom egyik szervezője és vezetője volt. Részt vett a nemzeti hadsereg megszervezésében, és a kötelékében szolgált 1922-es nyugdíjazásáig. A második világháború után mint osztályidegent kitelepítették Jászapátiba, ahol 1952. október 3-án hunyt el.

 

Földi maradványait unokái kezdték el keresni, a munkába bekapcsolódott a Meritum egyesület is. Az exhumálás utáni embertani vizsgálatok igazolták, hogy a feltárt jeltelen sírból Dombay ezredes csontjai kerültek elő. Hamvait a család kérésének megfelelően helyezték el egykori katonái között, a Belvárosi temetőben, a hősök keresztjénél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.