Beindult az árvízi védekezés

Több száz hektárnyi ártéren lévő mezőgazdasági terület van már víz alatt, és több száz hektáron áll belvíz.

WL
2014. 05. 14. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az árhullám veszélyezteti a 86-os számú főutat, ahol nyúlgátat építettek, ugyanis az előrejelzések szerint a Rába vízgyűjtőjén akár az 50 millimétert is elérheti a csapadék, ezért „minden óra nyereség, amikor süt a nap, fúj a szél és nem esik az eső”. Fazekas Sándor hangsúlyozta: több száz hektárnyi ártéren lévő mezőgazdasági terület van már víz alatt, és több száz hektáron áll belvíz.

A helyzetfelmérés még zajlik, de rendelkezésre áll a mezőgazdasági kárenyhítési alap, amelyből mérsékelhetik a gazdákat ért károkat – tette hozzá.

V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár a térség országgyűlési képviselőjeként elmondta, hogy az elmúlt évek árvízvédelmi beruházásai most nagyobb biztonságot adnak.

Hozzátette: a körmendi és szentgotthárdi térségben különösen aktívak voltak a helyi tűzoltó egyesületek, így rájuk alapozva a katasztrófavédelem segítségével meg tudták alapítani a járási mentőcsoportokat, amelyek jelentősen növelik a felkészültséget és a biztonságot.

Bebes István (Fidesz–KDNP), Körmend polgármestere elmondta: Körmend mint Rába-parti város mindig fontosnak tartotta az árvízvédelmet, a városgondnokság és a város által foglalkoztatott közmunkások most is azonnal bekapcsolódtak a megelőző árvízi védekezésbe, és minden olyan intézkedést megtettek, amire az emberi élet és az anyagi értékek megóvása érdekében szükség volt.

Hozzáfűzte: azokon a területeken, amelyek ártéren vannak, Körmend környékén főleg kiskertekben lehetnek károk, ezeket a legjobb akarat mellett sem tudják megvédeni.

Takács Árpád, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője közölte, hogy eddig három településen, Magyarszecsődön, Magyarlakon és Csákánydoroszlón kellett beavatkozni, utóbbi helyen több házat is homokzsákokkal védtek meg.

Szólt arról is, hogy a 86-os számú főúton 180 méter hosszúságban, két sor szélességben és két sor magasságban épült nyúlgát, amelyet tovább fognak magasítani, ha azt a helyzet megkívánja.

Hangsúlyozta: jelentős, a szokásosnál tovább elhúzódó áradásra számítanak a következő napokban, amelyhez viharos erejű szél is társul majd. A felázott talaj és az erős szél miatt fakidőlésekre kell felkészülni, a széllökések miatt kéményledőlések és vezetékszakadások is előfordulhatnak – fűzte hozzá.

A kabinet áttekintette a májushoz mérten rendkívül csapadékos időjárási helyzetet és meghallgatta az árvízi problémák miatt szükséges lépésekről szóló jelentéseket. A következő napokban, különösen csütörtökön, több folyó vízgyűjtő területén is jelentős mennyiségű csapadék hullhat.

 

A viharos széllökések és a nagy mennyiségű eső miatt Hajdú-Bihar megyére elsőfokú, az ország többi részére másodfokú riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat.

 

A Balaton körül több önkormányzatnál is vízkár-elhárítási készültséget, illetve védekezést rendeltek el a fokozódó viharos erejű északi-északnyugati szél és a várható jelentős mennyiségű csapadék miatt, ami a tó magas vízállása miatt több helyen is komoly gondokat okozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.