Martonyi: Az uniónak változnia kell

A külügyminiszter szerint továbbra is igazodni kell az alapelvekhez.

NT
2014. 05. 09. 15:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője és Lővei Andrea, az Európai Parlament információs hivatalának vezetője által az Európa hajón adott fogadáson a tárcavezető kiemelte az uniós értékek és a nemzeti identitás tiszteletben tartásának jelentőségét.

Andor László, az EU foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős biztosa beszédében azt hangsúlyozta, hogy az európai országok a második világháború után megértették azt, amit az első világháború után nem: milyen fontos a hosszú távú béke garantálása a kontinensen.

Robert Schuman egykori francia külügyminiszter terve az európai integráció létrehozásáról néhány évvel követte a Marshall-tervet, amely Európa második világháború utáni újjáépítéséről szólt – idézte fel. Véleménye szerint Schuman megértette, hogy a Marshall-terv nem elég, hosszú távon kell gondolkodni az európai országok jövőjéről, együttműködéséről.

Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a múlt héten háromnapos konferencián értékelték Magyarország uniós tagságának elmúlt tíz évét. A csatlakozás nyilvánvalóan nagy siker, Magyarország visszanyerte természetes helyét Európában – mutatott rá, hozzátéve: ugyanakkor vannak országok, amelyek jobban teljesítettek az elmúlt évtizedben.

Az államtitkár szerint Magyarország sokat változott ebben a tíz évben, ahogy az EU is, és nem biztos, hogy előnyére. Két hét múlva minden európai polgárnak meglesz a lehetősége, hogy kiállítsa a bizonyítványt, és ez „talán nem olyan lesz, mint amilyet szeretnénk”, de meg kell érteni az üzenetet, hiszen ez lehetőség is a változásra – mondta.

Május 9-ét az egész kontinensen Európa-napként ünnepelik, ezen a napon minden évben arra emlékeznek, hogy Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én Párizsban új európai politikai és gazdasági együttműködést vázolt fel, és ez a javaslat alapozta meg az Európai Uniót. Magyarország 1994-ben nyújtotta be csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, 1998-ban kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások, és az ország 2004. május 1-jén vált az unió teljes jogú tagjává.

Ismert, egész napos utcafesztivállal és futóversennyel ünnepelik vasárnap az Európa-napot.


– Mintegy 80 ezer projekt valósult meg uniós forrásokból

– A 2014–2020-as közös költségvetés megalkotásakor meghatározó szerepe volt hazánknak

– 2011-ben az EU soros elnöke volt Magyarország

– Horvátország csatlakozási tárgyalásainak lezárása nagyban köszönhető az országunknak

– Megalkották a Duna- és a romastratégiát

– Több, nagyobb fajsúlyú vitás kérdést is sikerrel zárt le a kormányzat

– A tíz évből az utolsó négyben újra a megfelelő pályára került az ország

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.