Martonyi: Az uniónak változnia kell

A külügyminiszter szerint továbbra is igazodni kell az alapelvekhez.

NT
2014. 05. 09. 15:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője és Lővei Andrea, az Európai Parlament információs hivatalának vezetője által az Európa hajón adott fogadáson a tárcavezető kiemelte az uniós értékek és a nemzeti identitás tiszteletben tartásának jelentőségét.

Andor László, az EU foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős biztosa beszédében azt hangsúlyozta, hogy az európai országok a második világháború után megértették azt, amit az első világháború után nem: milyen fontos a hosszú távú béke garantálása a kontinensen.

Robert Schuman egykori francia külügyminiszter terve az európai integráció létrehozásáról néhány évvel követte a Marshall-tervet, amely Európa második világháború utáni újjáépítéséről szólt – idézte fel. Véleménye szerint Schuman megértette, hogy a Marshall-terv nem elég, hosszú távon kell gondolkodni az európai országok jövőjéről, együttműködéséről.

Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a múlt héten háromnapos konferencián értékelték Magyarország uniós tagságának elmúlt tíz évét. A csatlakozás nyilvánvalóan nagy siker, Magyarország visszanyerte természetes helyét Európában – mutatott rá, hozzátéve: ugyanakkor vannak országok, amelyek jobban teljesítettek az elmúlt évtizedben.

Az államtitkár szerint Magyarország sokat változott ebben a tíz évben, ahogy az EU is, és nem biztos, hogy előnyére. Két hét múlva minden európai polgárnak meglesz a lehetősége, hogy kiállítsa a bizonyítványt, és ez „talán nem olyan lesz, mint amilyet szeretnénk”, de meg kell érteni az üzenetet, hiszen ez lehetőség is a változásra – mondta.

Május 9-ét az egész kontinensen Európa-napként ünnepelik, ezen a napon minden évben arra emlékeznek, hogy Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én Párizsban új európai politikai és gazdasági együttműködést vázolt fel, és ez a javaslat alapozta meg az Európai Uniót. Magyarország 1994-ben nyújtotta be csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, 1998-ban kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások, és az ország 2004. május 1-jén vált az unió teljes jogú tagjává.

Ismert, egész napos utcafesztivállal és futóversennyel ünnepelik vasárnap az Európa-napot.


– Mintegy 80 ezer projekt valósult meg uniós forrásokból

– A 2014–2020-as közös költségvetés megalkotásakor meghatározó szerepe volt hazánknak

– 2011-ben az EU soros elnöke volt Magyarország

– Horvátország csatlakozási tárgyalásainak lezárása nagyban köszönhető az országunknak

– Megalkották a Duna- és a romastratégiát

– Több, nagyobb fajsúlyú vitás kérdést is sikerrel zárt le a kormányzat

– A tíz évből az utolsó négyben újra a megfelelő pályára került az ország

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.