A KEOP (Környezet és energia operatív program) keretében megvalósuló program költségvetése 4,6 milliárd forint. A projekt befejezési határideje pedig jövő év március vége – tette hozzá az ügyvezető. A munka során több mint 28 ezer kilométer csatornát kell feltérképezni és meghatározni a tulajdoni helyzetet is. A kataszter a valós helyzetet mutatja majd, és megteremti egy újabb projekt információs bázisát.
A tulajdoni helyzetről Jakus György, az OVF szakértője elmondta, hogy a nagy befogadó vízfolyások – a folyók és ezek mellékfolyói is – állami tulajdonban vannak. A vízgyűjtőből az ezekbe vizet juttató csatornák korábban társulati kézben voltak, de egy tavalyi kormányrendelet állami tulajdonba, a vízügy kezelésébe adta azokat. Emellett léteznek egy-egy földterületet kiszolgáló magáncsatornák is. Nem ritka az, hogy egy csatorna több szakaszra oszlik tulajdonjogilag úgy, hogy állami és magántulajdon váltogatja egymást.
A káros vizek – például az árvizek – elvezetését, illetve azok visszatartását (például öntözési célra) csak úgy lehet megoldani, ha a vízgyűjtő valamennyi létesítménye egy kézben van. Ezért kell majd megszüntetni – kisajátítással – a vegyes tulajdont, de ez már nem része ennek a projektnek – tette hozzá a szakértő.