Az Oktatási Hivatal közlése szerint középszinten 1275 helyszínen 77 777 diák, emelt szinten 124 helyszínen 6320 tanuló ad számot tudásáról. Történelem vizsgatárgyból középszinten angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb és szlovák nyelven, emelt szinten angol, francia, horvát, német, spanyol, szerb és szlovák nyelven is tesznek érettségi vizsgát.
A történelem középszintű írásbeli vizsgája 180 perces. Két feladatsorból áll: az egyszerű, rövid választ igénylő és a szöveges (kifejtendő) feladatok megoldásából. A vizsgázó a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatja meg a feladatok között, és azok megoldásának sorrendjét is meghatározhatja.
Kedden egy nem túl nehéz, de azért kellő odafigyelést igénylő matematikaérettséginek mentek neki a diákok. A távirati iroda a budapesti Szent Margit Gimnázium igazgatóját kérdezte a feladatsorról, Görbe László azt mondta: az első rész logikai gondolkodással megoldható volt, a második szakaszhoz azonban már szélesebb körű tudás szükségeltetett. Ezt megelőzően hétfőn a magyarérettségivel kezdődtek meg a vizsgák a középiskolákban, a 118 ezer jelentkezőből több mint 83 ezren adtak számot tudásukról. A feladatokban Márai Sándor, Berzsenyi Dániel és Arany János szerepelt, az emelt szinten Ady Endre, Pilinszky János és Szakonyi Károly műveivel „bajlódtak” a vizsgázók.
Az írásbeli feladatsort mintegy 60 százalékban a magyar, 40 százalékban pedig az egyetemes történelemhez kapcsolódó feladatok alkotják. Az összes feladat mintegy 50 százalékát a 19. és a 20. század történelme adja.
Vizsgázónként szükséges segédeszköz a középiskolai történelmi atlasz, amelyről a tanuló gondoskodik, továbbá vizsgacsoportonként legalább három helyesírási szótár, ezt a vizsgabizottságot működtető intézmény biztosítja.
A történelem vizsgatárgy emelt szintű írásbeli vizsgája 240 perces. Az írásbeli vizsga két feladatsorból áll: az egyszerű, rövid választ igénylő és a szöveges (kifejtendő) feladatokból. A vizsgázó először az első feladatlapot oldja meg. A vizsgadolgozatokat a 90 perc leteltével a felügyelő tanár összegyűjti. Ezután következhet a második feladatlap kiosztása és megoldása.
Az emelt szintű írásbeli feladatsor témáinak megoszlása hasonló a középszinthez. Az összes feladat csaknem felét a 19. és a 20. század történelme adja. A második részhez szükséges segédeszköz a középiskolai történelmi atlasz, amelyről a vizsgázó saját maga gondoskodik, továbbá vizsgacsoportonként legalább három helyesírási szótár, ezt a vizsgabizottságot működtető intézmény biztosítja. A feladatok megoldását központilag kidolgozott javítási-értékelési útmutatók alapján értékelik.
Az eduline.hu információi szerint a középkori egyházról, az ipari forradalomról, Hunyadi Mátyásról, a középkori Magyarországról is írhatnak esszét a történelemből középszinten érettségizők. A diákok emellett Kossuth programjával, az 1956-os forradalommal és Nagy Imrével összefüggő fogalmazást is összeállíthatnak.
A portál információi szerint a tételsor első, rövid feladatokból álló részében a bolsevik diktatúráról, a rendszerváltásról és az 1989-es alkotmányról, a magyarországi holokausztról, Marxról és a liberalizmusról, az ókori kultúráról, valamint a közép-európai országok 2001 és 2009 közötti gazdasági teljesítményéről is kaptak kérdéseket az érettségizők.